• 15.07.14, 01:17
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Euroopa Liidu ministrid arutavad uut mahepõllumajanduse määrust

Eile, 14. juulil, arutasid ELi riikide ministrid Brüsselis esimest korda Euroopa Komisjoni esitatud uue mahepõllumajanduse määruse eelnõud. ELi mahepõllumajandusliikumine eesotsas katusorganisatsiooni IFOAM ELi Grupiga on mures arengute üle, mida Komisjoni eelnõu mahesektorile kaasa võib tuua ning on teada, et ka mitmete riikide ministeeriumid on eelnõu suhtes kriitilised.
„Mahepõllumajanduse Koostöökogu, nagu maheorganisatsioonid kogu Euroopa Liidus, seisab mahepõllumajanduse arengu eest ning hoiab silma peal ka õiguslikel arengutel,“ ütles Airi Vetemaa Mahepõllumajanduse Koostöökogust. „Oleme üksmeelselt seisukohal, et õigusakte ei tohiks liiga sageli muuta, nõuete muutmine peaks olema selgelt põhjendatud. Nõuete karmistamisele tuleks anda pikem üleminekuaeg, et mahesektori areng seetõttu ei pidurduks.“
„Uue määrusega loodeti bürokraatia olulist vähenemist, seda aga praeguse eelnõu kohaselt eeldada ei saa. Samuti muutuvad mahepõllumajanduse niigi ranged nõuded eelnõu kohaselt veel rangemaks, mis saab mahesektori hinnangul tõsiseks takistuseks mahepõllumajandusliku toidu tootmise laienemisele ja arengule. Määruse eelnõus on ka palju tehnilisi probleeme. IFOAM ELi Grupp on arvamusel, et eelnõu tuleks tagasi võtta ja seda enne uuesti esitamist oluliselt parandada,“ rääkis Airi Vetemaa.
Põllumajandusministeerium arutas Mahepõllumajanduse Koostöökogu esindajatega eelnõu peamisi punkte mai keskel ning oldi ühel meelel, et eelnõu ei arvesta mahepõllumajanduse arengutaseme erinevust eri riikides ning praeguses määruses antud erandite lõpetamisega kiirustatakse. Näiteks on kindlasti vaja pikemat üleminekuaega tavaseemne kasutamise täielikule keelamisele. Ebavajalik bürokraatia suurendamine oleks viia kontrollsüsteemi alla ka sellised poed, kus müüakse üksikuid pakendatud ja märgistatud mahetooteid – see pidurdab mahetoodete laiemat müüki. Järelevalve poolt on samas aga positiivne see, et liigutakse riskipõhisema kontrolli poole.
Maheorganisatsioonid on ka mures, et Euroopa Komisjon on praeguses eelnõus jätnud delegeeritud aktide kaudu endale väga palju otsustusõigust, selle asemel et reguleerida mahepõllumajanduse olulisemaid aspekte määruse põhiosas. 
 

Seotud lood

Uudised
  • 08.07.14, 11:00
Valmis Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014-2020
Põllumajandusminister Ivari Padar allkirjastas Eesti mahepõllumajanduse arengukava aastateks 2014-2020. Senisest enam panustatakse mahepõllumajandusliku töötlemise ja turustamise ning ühistegevuse arendamisse.
Uudised
  • 11.07.14, 12:13
Kalle Palling: mahepõllumajandusega tegelemine peaks muutuma ettevõtjatele lihtsamaks
Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimehe Kalle Pallingu sõnul peaks mahepõllumajanduses lihtsustama üleeuroopalisi nõudeid ja reegleid ning vähendama bürokraatiat, et meelitada ettevõtjaid enam panustama sellesse loodussõbralikumasse tootmisviisi.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 16:11
Ohutu ja efektiivne toidutootmine
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele