30. augustil jõustus Euroopa Komisjoni otsus, mille järgi laieneb sigade Aafrika katku tõkestamiseks kehtestatud puhvertsoon Eesti lõunapiiril.
„Eestis seni sigade Aafrika katku diagnoositud ei ole. Et aga Lätis, Leedus ja Poolas pole õnnestunud taudi levikut tõkestada, otsustas Euroopa Komisjon laiendada Baltimaades ning Poolas puhvertsoone. See peaks aitama vältida viiruse edasikandumist uutesse piirkondadesse,“ selgitas VTA peadirektor Ago Pärtel.
Puhvertsoon on taudivaba ala, mis on intensiivse veterinaarjärelvalve all, seakasvatusettevõtetes ja taludes tehakse täiendavat loomade veterinaarülevaatust ja -kontrolli.
Puhvertsoonis asuvast ettevõttest on keelatud elussigade väljavedu teistesse liikmesriikidesse ja kolmandatesse riikidesse. Erandina saab seda lubada juhul, kui on täidetud järgmised tingimused:
1) sead on olnud põllumajandusettevõttes vähemalt 30 päeva või alates sünnist ja ettevõttesse ei ole toodud elussigu vähemalt 30 päeva jooksul enne transportimise kuupäeva;
2) 15 päeva jooksul enne transportimise kuupäeva, on sigu uuritud sigade Aafrika katku osas negatiivse tulemusega ning ametlik veterinaararst on lähetamise kuupäeval teinud kliinilise läbivaatuse sigade Aafrika katku avastamiseks.
Ka puhvertsoonis kütitud metssead, mis viiakse edasiseks töötlemiseks teistesse Eesti piirkondadesse peavad olema eelnevalt uuritud sigade Aafrika katku suhtes negatiivse tulemusega. Tsoonis kütitud metssigade lähetamine teistesse liikmesriikidesse on keelatud.
Puhvertsooni sees ning Eesti piires ei ole elussigade liikumisele lisatingimusi. Ka ei ole mingeid kitsendusi tsoonis toodetud sealihale ja toodetele.
Samuti kontrollib VTA praegu ennetava meetmena kõiki seafarme, et välistada sigade Aafrika katku levimine Eestisse. Kontrolli käigus registreeritakse peetavate sigade arv, kontrollitakse bioohutusmeetmete rakendamist ning loomade välitingimustes pidamise keelust kinnipidamist.
Alates 25. juulist kehtib kogu Eesti territooriumil
kodusigade ja farmis peetavate metssigade välitingimustes pidamise keeld. Sigade katk inimestele ohtu ei kujuta.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee, küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.
Seotud lood
Haigus on diagnoositud kolmel metsseal ja ka kolmel koduseal Valgevenega piirnevatel aladel.
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) ootab küsimusi ja infot sigade Aafrika katku kahtlusega loomadest vihjetelefonil 605 4750. Kõik automaatvastajale tulnud teated ja küsimused salvestatakse, registreeritakse ning vajadusel neile vastatakse. Samuti saab esitada küsimusi kodulehel asuva veebivormi kaudu.
Olles suurim söödatootja Eestis suhtub Scandagra Eesti AS väga tõsiselt katku leviku tõkestamisse
Sel aastal on sigade Aafrika katku puhanguid korduvalt diagnoositud Venemaal ja Valgevenes ning Poola ja Leedu Valgevenega külgnevates piirkondades.
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.