Eelnõuga lubatakse ELi liikmesriikidel piirata või keelustada geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamist oma territooriumil, isegi kui see on lubatud ELi tasandil.
Eelnõu, mille osas oli juba mitteametlik kokkulepe parlamendi ja ELi Nõukogu vahel, esitati 2010. aastal, aga läbirääkimised olid seni ummikseisus kokkuleppe puudumise tõttu GMOsid pooldavate ja nende vastu olevate liikmesriikide vahel. Kokkulepe kiideti heaks häältega 480 poolt, 159 vastu, 58 erapooletut.
Uute reeglite alusel võivad liikmesriigid keelata GMOde kasvatamist keskkonnapoliitika eesmärkidega seotud põhjustel, mis erinevad Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt tervise- ja keskkonnariskide hindamisel toodud põhjustest. Põhjused keelustamiseks võivad olla seotud ka põllumajanduspoliitika eesmärkidega või muude mõjuvate põhjustega, nagu asulaplaneerimine, maakasutus ja sotsiaal-majanduslikud mõjud.
Enne kui liikmesriik GMO kasvatamist piiravad või keelavad meetmed vastu võtab, on uute reeglite kohaselt ette nähtud menetlus, mille alusel sellistest piirangutest mõjutatud ettevõtted võivad neile oma nõusoleku anda. Kui ettevõte ei ole vastavate meetmetega nõus, võib liikmesriik siiski ühepoolselt meetmed kehtestada.
Liikmesriigid peaksid samuti tagama, et GMOde kasvatamisega ei kaasne GMOde tahtmatu sattumine muudesse toodetesse. Erilist tähelepanu tuleks pöörata võimaliku üle piiri levimise soovimatute tagajärgede ärahoidmisele.
Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami sõnul on otsus positiivne. "GMO-de kultiveerimise lubamine on siiani sätestatud ainult EL tasemel. Lähimuspõhimõtte alusel peaks aga igal liikmesriigil olema lõplik otsustusõigus reguleerida oma territooriumil GMO-de seisundit lähtudes rahvuslikest huvidest. Antud direktiiv tagab liikmesriikidele sellise otsustusõiguse. Hetkel on GMO-de kultiveerimine võimaldatud viies liikmesriigis," ütles Kelam.
Seotud lood
Senini pole suudetud täielikult tõestada, et GMO meetodid meie elu ja loodust kahjustaks. Samuti pole suudetud tõestada, et sellel mingit olulist mõju ei oleks.
11.02.2014 korraldati Euroopa Komisjonis hääletus uue GM-maisisordi Pioneer 1507 kasutuselevõtuks. Eesti hääletas GMO kasutuselevõtu poolt.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.