Mullaharimistehnoloogia on viimastel kümnenditel paljuski muutunud. Künni osakaal on vähenenud ja minimeeritud harimine rohkem populaarsust kogunud. Sellest tulenevalt on vaja sügisel minimeeritud harimise teel ettevalmistatud põld kevadel nö. “õhutada”.
- Väderstad Ferox – asendamatu abimees mullaharimiseks märgades tingimustes Foto: Väderstad OÜ
Enamus turul olevatest kultivaatoritest on mõeldud küntud maa tasandamiseks, kuid küntud mullapinnal puuduvad eelkultuuri jäägid (põhk, kõrretüü). Minimeeritud mullaharimise puhul on koristusjäägid ühtlaselt mulda segatud ja osa neist jääkidest on ka mulla pinnal. See omakorda muudab keeruliseks sellise mullapinna ettevalmistamise tavakultivaatoritega, kus piidevahe on väike, lisaks puuduvad paljudel tavakultivaatoritel mullapinna tasandmiseks mõeldud libistid.
Viimastel aastatel on kevadised mullaharimisperioodid olnud ka kaunis märjad, mis raskendab randaalide ja libistitega põllule pääsemist. See räägib kergemate ja laiemate kultivaatorite kasuks, kuna need ei vaja töötamisel nii suurt veojõutarvet ning töötada saab väiksemate traktoritega, mis on samuti kergemad.
Eelpool kirjeldatud tingimustes töötamiseks sobib hästi uus Väderstad Ferox - kerge lauskultivaator, mis on tehtud juba kaua turul olnud Väderstadi NZA põhjal. Masin on mõeldud mullaharimiseks keskmisel töösügavusel ning külvipinna ettevalmistamiseks koos tasandavate libistiridadega. Libistiread saab paigaldada nii ette kui taha, need on hüdrauliliselt juhitavad ning samuti saab libistiridade omavahelist agressiivsuse suhet muuta. Stabilisaatorivarras tagab libistipiide ühtse seotuse, vältides üksikute piide eraldi liikumist ette või taha.
Erinevlt NZA-st pole Feroxi vibreerivad piid mitte S, vaid C-kujulised, millega saab töötada kuni 12 cm sügavuselt. Olenevalt seadistusest asetsevad piid 11 või 12,3 cm reavahega, võimaldades suurt pinnase läbivoolu ja tootlikkust, mis annab olulise eelise märgades tingimustes. Piide vibreerimine aitab mulda kobestada ning taimejääke laiali laotada. Sarnaselt teistele Väderstadi masinatele on standardvarustuses amortisaatoritega veermik, mis tugevate löökide mõju vähendades kaitseb masina raami ning võimaldab masina stabiilsemat liikumist suurematel kiirustel. Feroxi tugirattad asetsevad balanssiiridel ja nende kinnitused raamile on nö. malekorras (vaheliti), andes masina raamile kaks kandvat telge. See annab Ferox`ile pikistabiilsuse ning tagab, et esimese rea piid töötavad samal sügavusel viimase rea piidega. Raskusest 40% langeb esimesele ning 60% tagumisele tugiratastele, nii järgib masinal korralikult pinnakontuuri ning on ebatasastel põldudel piisavalt tundlik.
Feroxi kõige suuremaks eeliseks on selle universaalsus ja võimalus kasutada kultivaatorit mitte ainult küntud maa tasandamiseks, vaid ka minimeeritult haritud põldudel. Samuti on masinaga võimalik töötada peale kombainimist, et põhk ühtlaselt mullapinnale laiali laotada ja ärgitada umbrohtusid kiiresti tärkama. Väderstad Ferox on saadaval 5, 6 ,7 ja 9 meetrisena. Veojõu vajadus 9-meetrisel masinal on alates 180 hj. Lisavalikuna saab masinale lisada 5. või 6. telje ning olenevalt vajadusest kas põhuäkke või kobestusrulli.
Seotud lood
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.