Täna, 6. aprillil Avinurmes toimunud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja konverentsil Maheviljaturg 2016 esinenud Copenhagen Merchants maakler Indrek Aigro ütles, et kuigi teraviljahinnad on maailmas langustrendis suurte varude tõttu, siis maheteravili erineb sellest tendentsist – mahevilja nõudlus ja hind kasvavad.

- Maheviljaturu staar on mahekaer
- Foto: Äripäev AS
Indrek Aigro prognoosis konverentsil, et lähema kolme aasta jooksul maheteravilja nõudlus ja hind maailmas kasvavad.Eriti nõuavad maailma toidutööstused praegu mahekaera, sest seda kasvatatakse maailmas vähe. Eesti on tänu maheteraviljakasvatajate koostööle ühistus Wiru Vili saavutanud aga auväärse teise koha maailmas mahekaera eksportijana. Tänavusel hooajal on Wiru Vili saatnud teele kokku 6 laevatäit maheteravilja.
Mahepõllumajandusliku maa osakaal Eestis oli 2015. aastal 16 protsenti. Maheteravilja kasvatati ligi 36 tuhandel hektaril. Mahekaera kasvatati Eestis eelmisel aastal 10 888 hektaril, järgnes suvinisu 4693 hektaril, aga kasvati ka maherukist, -suviotra ja -talinisu ning õlikultuure. Jõudsalt arenes ka mahekaunviljade kasvatus, näiteks põldhernest kasvatati eelmisel aastal 2888 ja põlduba 951 hektaril. Tulundusühistu Wiru Vili tegevjuht Meelis Maks rõhutas mahepõllumajandustootjate koostöö tähtsust. „Kui koos tellida sisendeid, teha külviplaanid, teravilja kasvuajal hinnata kvaliteeti ja võtta proovid ning lõpuks koguda saak kokku, sorteerida, ladustada ja kuivatada ning teha ettevalmistused müügiks, siis saab oluliselt kulusid kokku hoida,“ nentis Meelis Maks. „Koos on kergem ka oma toodangule turge leida, sest üksikult müües oleks kogused liiga väiksed. Praegu aga müüvad Eesti maheviljakasvatajad vilja Soome, Saksamaale, Taani ja ka USA-sse,“ lisas Maks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tartu Mill on viimastel aastatel investeerinud Lätis asuvasse Dobelese veskisse miljoneid eurosid. Viimane suurim investeering tehti möödunud aasta lõpus, kui valmis uus, pea 5,5 miljonit eurot maksev kaeraliin.
Zerna Ökotalu on peretalu, kus põhitegevuseks teravilja kasvatus ning nendest mahejahu ja -helveste tootmine ja turustamine. 50 hektari maaga ja vaid oma pere töökusega, on tegemist hea näitega, et peretalu saab olla jätkusuutlik ettevõtlusvorm maal.
Baltic Agro täisautomaatne põlluilmajaam Cordulus aitab põllumehel teha õigeid valikuid - leida külviaja, jälgida taimede kasvu, kontrollida kahjureid ning koristada, kui saak on küps. Ilmastiku kohta saadud andmete kasutamine aitab suurendada põllul tehtavate tööde tõhusust, vähendada kulusid ja säästa aega.