Põuakahjudest on Eestis kasvatatud teravilja puhul alusetu rääkida, kuid saak võib olla tagasihoidlikum, kuna kuumus ei lase teral väga suureks kasvada.
Põllumajandus- ja kaubanduspoliitika asekantsler Andres Oopkaubi sõnul võib teraviljasaak olla mõnel pool tagasihoidlikum, vaid seetõttu, et tera on tavapärasest veidi peenem. Oopkaubi hinnangul ei tohiks see siiski üldist saaginumbrit olulisel määral vähendada, sest muud tingimused on olnud head.
„Praeguse seisuga ei saa rääkida Eestis põuast ega põuakahjudest, viljapõldudel valitseb küllaltki tavapärane seis,” tõdeb Jõgeva Sordiaretuse Instituudi direktor ja taimekasvatusteadlane Mati Koppel tänavuste teraviljapõldude olukorda hinnates.
„Kuna tänavuse suve esimese poole tingimused olid vilja kasvuks soodsad, on tänavune saak kujunemas Eesti keskmiseks või üle keskmise.”
Koppel lisab, et praegune olukord viljapõldudel ei anna põhjust leivahinna tõusuks eeloleval talvel.
„Põllumajandustootjate seisu parandab seegi, et suhteliselt kuiva juulikuu tõttu on näiteks teravilja kuivatuskulud madalamad. Lisaks annab maailmaturul teravilja hindadele jätkuvalt kasvuhoogu Venemaa ja Ukraina rasked looduslikud tingimused ning osaliselt hävinud saak," rääkis Oopkaup.
Tema sõnul on ka Lääne-Euroopas (Prantsusmaa, Saksamaa ja Poola) tänavuse aasta koristuse põhjal selgunud saagilangused, mis ulatuvad keskmiselt veidi üle 10%. Siiski Oopkaup Euroopas teravilja puudust ette ei näe, eelmise saagiaasta arvelt on kogunenud ladudesse kopsakas varu.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.