Euroopa Komisjon avaldas eile DNA testide tulemused, mille eesmärk oli välja selgitada hobuseliha sisaldus väidetavates veiselihatoodetes.
Protsentuaalselt kõige enam näitasid hobuseliha sisaldust Prantsusmaa lihatoodetest võetud proovid – positiivse tulemuse andis üks igast kaheksast proovist ehk 13%.
Kokku tehti Prantsusmaal 353 testi. Teisel kohal oli Kreeka 12,5%ga - kokku tehti seal 288 testi.
Eesti puhul näitas hobuse DNA sisaldust üks test üheteistkümnest. Lätis võetud 70 proovist näitas hobuseliha sisaldust seitse, Leedus tehtud 53 testist neli.
Võrdluseks näitas Saksamaal võetud 878 proovist hobuseliha sisaldust 3,3%, Hollandis oli protsent väiksem kui üks.
Prantsusmaa toiduainetetööstuse organisatsiooni ANIA juht Jean-Rene Buisson möönis agentuurile Reuters, et testi tulemused kahjustavad Prantsuse lihatööstuse imagot. Samas märkis ta, et oluline oleks teada ka seda, kui suurt hobuseliha sisaldust testid näitasid. Siis saaks rohkem selgust, kas hobuseliha oli tootesse pandud sihilikult asendusainena või võis see töötlemisel juhuslikult tootesse sattuda. Seda Euroopa Komisjoni testitulemused ei näita.
Euroopa Liidu peale tervikuna tuvastati hobuse DNA-d vähem kui 5% võetud proovidest.
Seotud lood
Ühendkuningriigi laboratooriumi Genon Laboratories LTD uuringud näitasid, et uuritud 41 veiselihatootest neli sisaldas hobuseliha, üks neist oli Eesti tootja Nõo vorst.
Veterinaar- ja toiduameti inspektor veetis eile terve päeva Nõo Lihatööstuses, tegi ettekirjutuse ja alustas ametlikku uurimist, et välja selgitada vorsti koostises olnud hobuseliha päritolu ja tarnija.
Nõo Lihatööstuse juhataja Toomas Kruustüki sõnul tuli Läti Veterinaarameti teade, et nende Parmesani vorstist leiti hobuseliha neile halva üllatusena.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.