Tänases põlluinfos kirjutab Tiiu Annuk fungitsiidide kasutamisest teraviljapõllul.
Viimasel nädalal on põhiliseks taimekaitsetöödeks teraviljadel taimehaiguste tõrje Olenevalt kas tegemist on suviviljaga või taliviljaga on tegemist siiski esimese või teise pritsimisega.
Miks üldse on haiguste tõrjumine lehtedel vajalik? Saagi moodustamise aspektist on haiguste tõrje kõige tähtsamaks eesmärgiks hoida taim terve kogu kasvuperioodi vältel. Enamus lehti nakatavaid haigusi kiirendavad taimedel lehtede vananemist ja vähendavad saagikust, eriti tähtis on kaitsta taimehaiguste eest ülemist kolme lehte.
Fungitsiidide kasutamine taime lehtede kasvu ajal takistab rohelise pinna kadu vähendades pähiku moodustumisel oluliselt saaki. Võrsumise lõpus, kui kõrvalvõrsed hakkavad tekkima, algab pähikute moodustumine. Kaitstes taimi kriitilisel ajal (varre pikenemisel) pidurdab see haiguste edasist levimist. Haigustõrje kaitseb ülemisi moodustuvaid lehti, tagades sellega hiljem maksimaalse fotosünteesi.
Tera täitumise ajal, see on kuue kuni seitsme nädala jooksul, on kuni 80% saagist mõjutatud fotosünteesist. Fungitsiidid aitavad vältida lehtede ehk rohelise massi kaotust. Arvestatakse, et lipulehe ja pähiku hoidmine tervena tagab 65% saagist. Seega on väga tähtis kaitsta just ülemisi lehti, et haigused ei kahjustaks pähikut ja lipulehte.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.