Selle nädala põlluinfos kirjutab Scandagra Eesti ASi agronoom-nõustaja Tiiu Annuk sellest, mis tööd tuleks teha talirapsi-rüpsi põldudel külvijärgselt.
Sel nädalal käib jätkuvalt aktiivne talirapsi külv, kuid varased talirapsikülvid on juba üleval ning sel juhul on viimane aeg mõelda, mis edasi tuleks teha, et taliraps edukalt talvituks.
Taliraps ja ka rüps võib sügisel nakatuda erinevatesse haigustesse, samuti võivad kahjustada kahjurid, eelkõige nälkjad ja teod. Väiksem kahju aga ei ole ka läbi umbrohtude, kus viimased võivad lämmatada suurema konkurentsivõimega kultuurtaimi. Kuigi umbrohutõrjet teevad väga paljud juba kohe peale külvi, võib jääda probleemiks teravilja eelvilja puhul teraviljavaris. Viimasel juhul tuleks kasutada erinevaid orasheina tõrjevahendeid. Orasheina ja teraviljavarise tõrjet saab edukalt ühildada fungitsiidide/kasvuregulaatorite kasutamisega, samuti leheväetiste kasutamisega.
Taimehaigustest ohustab kõige enam talirapsi ja rüpsi sügisel fomoos ehk mustmädanik (Phoma lingam, Leptospaeria maculans). Fomoos tekitab rapsil juurekaela- ja varremädanikku. Talirapsi sügisesel nakatumisel nakatunud lehed talvel hukkuvad, kuid seene pükniidid säilivad ja kevadel areneb haigus edasi. Seetõttu, nakatumise korral tuleb talirapsi pritsida haiguste vastu juba sügisel.
Lisaks haiguste tõrjele on väga oluline taime kasvu reguleerimine. Fungitsiide/kasvuregulaatoreid on mõistlik ühildada ühte paagisegusse nt kõrreliste tõrjega, leheväetiste andmisega või hoopis kasvuaegsete herbitsiidide kasutamisega.
.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Järjekorras 31. rahvusvaheline põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse ettevõtteid ning organisatsioone tutvustav Maamess toimub 24.–26. aprillil Tartu Näituste messikeskuses.