MES valis 2014. aasta parimaks piimakarjakasvatajaks Heli Sadama Peri POÜst ning parimaks lihaveisekarjakasvatajaks Reet ja Targo Pikkmetsa Talu ja Tulu OÜst.
„Eestis on palju inimesi, kes teevad oma tööd piima- ja lihakarja pidamisel suure andumusega ja on lojaalsed ettevõttele, kus nad töötavad,“ räägib parimate karjakasvatajate komisjoni ja MESi juhatuse esimees Raul Rosenberg ning lisab „Just selliseid inimesi tahamegi esile tõsta parimate valimisel“.
Peri POÜ keskmine piimatoodang 2014. aastal oli 11 081 kg aastalehma kohta. Lisaks piimatoodangule arvestatakse piimakarjakasvataja väljaselgitamisel piimarasva ja -valgu kogutoodangut aastalehma kohta, somaatiliste rakkude arvu piimas ning samuti lehmade tõuaretust ja näitustel osalemist.
Pikkmetsade peres kasvatatakse šarolee tõugu lihaveiseid. Parima lihaveisekarjakasvataja juures hinnatakse ka karja suurust, puhtatõulisust, samuti söötmis- ja pidamistingimuste nõuetele vastavust ning näitustel osalemist. Mõlema aunimetuse puhul jälgitakse tootmisüksuse heakorda, ettevõtte jätkusuutlikkust ja majandustulemusi.
MES valib parimaid karjakasvatajaid koostöös Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu, Eesti Põllumajandusloomade Jõudluskontrolli ASi, Eesti Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi, Põllumajandusministeeriumi ning Veterinaar- ja Toiduametiga. Parimat piimakarjakasvatajat valitakse 15. aastat ning lihaveisekarjakasvatajat 9. aastat järjest.
Aunimetused antakse üle 23. veebruaril kell 11.00 Põllumajandusministeeriumis Eesti Vabariigi 97. aastapäevale pühendatud aktusel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
2011. aasta parim lihaveisekarjakasvataja on Kalmer Visnapuu Piira Talu OÜst ning parim piimakarjakasvataja Maie Mölder Tartu Agro ASist.
Maaelu Edendamise Sihtasutus valis 2013. aasta parimaks piimakarjakasvatajaks Ilmar Teeveti Vändra OÜst ning parimaks lihaveisekarjakasvatajaks FIE Jane Mättiku.
Põllumajandusministeeriumi teenetemärgid anti üle kahes kategoorias – kaheksa hõbe- ja kaks kuldmärki. Kuldmärgid said Mai Talvik ja Ülo Niisuke.
Moddus Start on teraviljadel ning kõrrelistel heintaimedel varaseks kasutamiseks mõeldud kasvuregulaator. Selle kasutamise eesmärk on suurema ja tugevama juuremassi saavutamine, ühtlasem võrsumine, rohkem produktiivvõrseid ja tugevam kõrre alumine osa, mis kõik kokku tähendab suuremat saaki ja kindlust, et saak põllult edukalt ka koristatud saab. Moddus 250 EC kasutamise eesmärk on kõrre lühendamine ja tugevdamine ning parem fotosüntees. Tooted sobivad väga hästi järjestikku kasutamiseks. Kuna kevade tulekuga uuritakse just enim Moddus Stardi kasutamise kohta, käsitleme seda toodet põhjalikumalt.