Põllumajandusminister Urmas Kruuse ja maaelukomisjoni esimees Ivari Padar tunnistasid, et riik on teinud seakatku ohjeldamisega mitmeid vigu.
Maaelukomisjon kogunes täna erakorralisele istungile, et arutada seakatkuga seonduvaid küsimusi. Komisjoni esimehe Ivari Padari sõnul kogunes maaelukomisjon sel suvel erakorraliselt teist korda selleks, et saada täiendav ülevaade hetkeolukorrast.
"On palju küsitavusi olnud, kas ja kui efektiivselt on vastutavad ametkonnad tegutsenud, kui hästi ja efektiivselt on sigade hävitamise, sigade matmisega suudetud tegeleda," ütles Padar
ERR-i raadiouudistele.
Padari sõnul arutatigi komisjonis seakatku kriisis üles kerkinud kitsaskohtade üle.
"Siin ei ole midagi muud ohkida, kui vigadest õppida ja edasi minna," lisas ta.
Ivari Padari sõnul plaanib valitsus rohkem hakata koostööd tegema omavalitsustega, et maakonnad ja rahvas oleks valmis toime tulema seakatku tagajärgedega. Ta ütles veel, et paremini tuleks planeerida seda, kus saavad olema sigade matmiskohad.
Komisjoni liikmete küsimustele vastasid maaeluminister Urmas Kruuse ja keskkonnaminister Marko Pomerants, samuti veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel ja põllumajandusministeeriumi kantsler Ants Noot.
Praeguseks on Eesti seafarmides avastatud 12 haiguskollet, neist neli on kuni kuue seaga väikefarmid ja kõik ülejäänud on suuremad. Hukatud on kokku üle 15 000 sea.
Seotud lood
Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus eile Torma valla juhtidega, et selgitada olukorda seoses Torma prügilaga piirnevale alale maetud sigadega.
Kuni 31. augustini saavad seakasvatajad taotleda PRIA vahendusel toetusi investeeringuteks bioohutusmeetmetesse või seakasvatussektorist väljumiseks.
Maaeluminister Urmas Kruuse külastab Saare- ning Hiiumaad, kus räägib sigade Aafrika katku leviku tõkestamisest.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.