• 31.08.15, 15:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Baltimaad ja Poola soovivad metssigade vähendamist kogu regioonis

26.-28. augustini Lätis, Daugavpilsis toimunud Baltimaade ja Poola veterinaarametite juhtide kohtumisel lepiti kokku metssigade populatsiooni vähendamises kogu regioonis leviva sigade Aafrika katku tõkestamiseks. 
„Nelja riigi peaveterinaararstid leidsid, et praeguses muutunud olukorras peame kogu regioonis metssigade populatsiooni jõuliselt vähendama. Ühisotsuses soovitatakse taudi leviku piiramiseks metssigade arvukuse vähendamist kuni ühe metsseani kümne ruutkilomeetri kohta,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel.
Aasta tagasi tehti regiooniülene otsus metssigu massilise küttimisega mitte liikvele ajada, kuna nii teadlased kui eksperdid leidsid, et jahipidamiskampaaniad kiirendavad taudi levikut. „See piirang aitas pikka aega hoida haiguse metsas lokaalsena ning farmidest eemal, kuid täna kui katk on jõudnud ka kodusigadeni, tuleb taudi leviku tõkestamiseks eelkõige piirata selle looduslikku reservuaari metsas,“ lisas Pärtel.
Baltimaade ja Poola veterinaarametite juhid andsid kohtumisel ülevaate sigade Aafrika katku leviku  hetkeseisust, seni rakendatud ennetus- ja tõrjemeetmetest ning kogemustest seniste taudikollete likvideerimisel.
Baltimaade ja Poola ühine tõrjeprogramm sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks allkirjastati 2014. aasta 1. septembril Poolas Pulawys toimunud veterinaarametite juhtide kohtumisel. Dokumendi on kinnitanud Euroopa Komisjon ning see on aluseks rakendatud ennetus- ja tõrjemeetmetega seotud kulutuste hüvitamiseks liikmesriikidele Euroopa Komisjoni poolt.
Alates 2014. aasta jaanuarist on Poolas, Leedus, Lätis ja Eestis diagnoositud sigade Aafrika katku nii kodu- kui metssigadel. Eestis diagnoositi esimene seakatku juhtum metssigade hulgas 8. septembril 2014 ning esimesed taudipuhangud kodusigadel 21. juulil 2015. aastal.

Seotud lood

Uudised
  • 25.08.15, 12:54
Kruuse:  Mobiilse seapõleti toomine püsivalt Saaremaale vähendaks riske
Saaremaad külastanud maaeluminister Urmas Kruuse sõnul vähendaks sigade Aafrika katku jõudmise riski Saaremaale, kui igapäevase loomsete jäätmete mandrile transpordi asemel hakatakse maakonna kõiki kohapeal tekkivaid loomseid jäätmeid töötlema mobiilse seapõletiga.
Uudised
  • 26.08.15, 15:05
Rõivas: sigade katku vastu saab vaid seakasvatajate ja riigi koostöös
Peaminister Taavi Rõivas ja maaeluminister Urmas Kruuse kohtusid täna seakasvatajatega, et kuulata ära nende ettepanekud sektori olukorra parandamiseks, sigade Aafrika katku leviku tõkestamiseks ja tagajärgede likvideerimiseks.
Uudised
  • 31.08.15, 12:34
Mis andmed peab seakasvataja esitama PRIAle?
Sigade katku leviku tõttu on väga oluline, et kõik seakasvatajad järgiksid täpselt kehtestatud nõudeid. Nende hulka kuulub ka kohustus registreerida PRIAs andmed loomapidajate, loomakasvatusehitiste ja loomade kohta.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 16:11
Ohutu ja efektiivne toidutootmine
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele