Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda allkirjastas käskkirja, millega kinnitas eriti ohtlike loomataudide, sh sigade Aafrika katku tõrjumise käigus hukatud loomade võimalike matmispaikade nimekirja.
„Oleme tänaseks koostöös kohalike omavalitsustega ja keskkonnaspetsialistidega saavutanud kokkuleppe 24 võimaliku matmispaiga osas kokku kaheksas maakonnas. Keskkonnaamet on hinnanud need keskkonna seisukohalt sobivaks,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Praeguse teadmise põhjal ei ole hukatud loomade matmine keskkonnakaitselistel põhjustel võimalik kolmes maakonnas Ida- ja Lääne-Virumaal ning Raplamaal. Loomataudi puhkemisel nendes piirkondades tuleb vajadusel kasutada naabermaakonnas asuvat matmispaika“.
Kinnitatud nimekiri ei ole lõplik. Olev Kalda sõnul on võimalike matmispaikade valikul esmatähtis keskkonnaohutus. „Siiski rõhutan, et matmine on hädaabinõu, mida tuleb kasutada alles siis, kui loomsete jäätmete käitlemise tehasel puudub võimekus hukatud loomade kahjutustamiseks mõistliku aja jooksul,“ lisas Kalda.
Matmise loomsete jäätmete kahjutustamise võimalusena sätestab Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrus 1069/2009, artikkel 19 (1), mis lubab erandkorras loomataudi puhkemisel loomi matta.
Keskkonnaministeerium koostöös Keskkonnaameti ja Keskkonnainvesteeringute Keskusega viib eelvalitud matmispaikades läbi täiendavad keskkonnauuringud, et hinnata matmispaikade parameetreid, vajadusel tehakse ka proovikaevamisi või –puurimisi.
Matmispaikade eelvalikut hindas riiklik loomatauditõrje komisjon, kes otsustas esitada nimekirja kinnitamiseks Veterinaar- ja Toiduameti peadirektorile.
Seotud lood
Kui sa veel ei tea, millest koosneb sinu ettevõtte jalajälg, siis nüüd on paras aeg selgust saada. Praktiline ja personaalne koolitus aitab sul seda teha.