Eesti Noortalunikud korraldavad täna Tartus Sõbra tänava Prismas aktsiooni, millega juhitakse tähelepanu piima talumatult odavale hinnale. Noortalunikud ostavad Sõbra tänava Prismast täna ära kogu partii kõige odavama hinnaga müügis olevat piima, et see ei tekitaks tarbijatele valet arusaama piima tegelikust väärtusest.
- Piima üliodav hind kauplustes on lükanud Eesti piimatootjad kuristiku servale Foto: Meelika Sander-Sõrmus
„Prisma on tarbijatele juba rohkem kui aasta jooksul kõige odavamat piima müünud hinnaga 35-36 senti/liiter, mis ilmselgelt ei peegelda piima tootmiseks tehtavaid tegelikke kulusid. Kaubanduses kestnud hinnasõda on andnud kodumaisele piimatootmisele tõsise hoobi ja süvendanud piimaturul valitsevaid probleeme, mis võtab noortalunikelt perspektiivi piimatootmisega tegelemiseks,“ selgitab MTÜ Eesti Noortalunikud juhatuse liige Karin Sepp.
TASUB TEADA
Kõige odavamat kilepiima on kaubandusketid viimase aasta jooksul pakkunud 35-36 sendiga. Otsa tegi lahti Prisma, kes asus 35 sendiga pakkuma omatootena müüdavat piima. Kõige odavam piim maksab praegu Prismas 36 senti. Prismale asus sekundeerima Rimi/Säästumarketi kett, kes pakkus samuti mõnda aega piima 36 sendiga.Eilse seisuga maksis viiest suuremast kaubandusketist neljas jätkuvalt kõige odavam piimaliiter 35-36 senti – Coop 35 senti, Prisma 36 senti, Selver 35 senti, Maxima 36 senti, Rimi 42 senti. Kui võtta lõpptarbija 35-36 sendiselt hinnalt maha riigile minev käibemaks, siis jääb piima tootmisega seotud kulude katmiseks järgi vaid 29-30 senti, millega on vaja katta kulutused farmis piima tootmisele, piima töötlemisele ja pakendamisele, transpordile ja turustamisele. Ainuüksi piima tootmiseks farmis kulub keskmiselt 30 senti, kuid piimatootjatele on juba pea kahe aasta jooksul makstud vaid 20-23 senti.
„Mille arvelt peaks talunik suutma piima müüa 20 sendiga, kui tootmiseks tehtavad tegelikud kulutused on vähemalt 30 senti? Selline olukord on kestnud pikalt ning paratamatuks tagajärjeks on piimalehmade tee tapamajja. Põllumehed lihtsalt ei suuda nii odavalt piima toota,“ on nõutu Võrumaal perega piimakarja pidav Sepp, kes on ka oma ettevõttes otsustanud piimakarjapidamisele joone all tõmmata.
„Eesti piimatootmine on jõudnud väga kriitilisse olukorda, mida suudaks leevendada kaupmeeste vastutustundlik käitumine. Ootame Eesti jaekaubanduskettidelt kodumaist toitu väärtustavat suhtumist,“ rõhutas Sepp.
Noortalunikud annetavad aktsiooni käigus letilt eemaldatud piima Tartu Toidupangale, et see jõuaks puudust kannatavate inimesteni. Aktsioon toimub täna keskpäevast Tartus Sõbra tänava Prismas (Sõbra tn 56, Tartu).
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja hinnangul peaksime täna algaval Eesti toidu kuul suuremat tähelepanu pöörama kodumaise toidutootmise väärtusele. Eesti põllumehed ja toidutootjad pingutavad iga päev selle nimel, et meie laual oleks värske ja kvaliteetne Eesti toit, kuid viimased paar aastat on paljud toidutootjad võidelnud ellujäämise nimel.
Kui Nordea pangal õnnestub Tere aktsiad enda kätte saada ja piimatööstus kiirkorras maha müüa, siis sellest suurt keegi teine peale panga enda ei võida, arvavad Tere võlausaldajad ja võimalikud ostuhuvilised.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.