• 14.04.17, 17:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kas keelata neonikotinoidide kasutamine?

10. aprillil toimunud Põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogus tõdeti, et tõenäoliselt tuleb taimekaitsel 2018. aastast leida neonikotonoidide kasutamisele alternatiivsed lahendused.
Kas keelata neonikotinoidide kasutamine?
  • Kas keelata neonikotinoidide kasutamine? Foto: Postimees/Scanpix
Neonikotinoidide kasutamise keelustamine on olnud päevakorral juba mitmeid aastaid. Eestis kasutatakse neonikotinoide eelkõige rapsiseemne puhtimisel, et võidelda maakirbu vastu.
Euroopa Komisjon on leidnud, et neonikotinoidide kasutamist tuleb piirata. Eesti oli 2013. aastal piirangute kehtestamise poolt. See ei tähendanud, et toimeained oleks olnud täielikult keelatud. Põllumajandusamet on neonikotinoidide kasutamiseks andnud erilubasid. Neonikotinoide puhul on nende kasutamisega seotud riskid seotud mesilastega.Praegu on laual ettepanek, et neonikotinoidide kasutamine võiks olla lubatud vaid kasvuhoonetes. Eesti kontekstis tähendab see neonikotinoide sisaldavate süsteemsete insektitsiidide (nt Plenum, Proteus, Biscaya) kasvuaegse kasutuse keelustamist, aga keeld laieneks ka näiteks insektitsiidsetele kartuli puhtimisvahenditele.Maaülikool on uurinud, milliseid alternatiivseid biotõrje vahendeid saaks kasutada. Poola põllumajandustootjad on juhtinud tähelepanu sellele, et mesilaste kaitse juhise eelnõu Bee Guidance Document on puudulik ning ei sisalda täpset metoodikat, mille alusel toimeainete ohutust mesilasele teaduspõhiselt hinnata saaks.Maaeluministeeriumi selgituse kohaselt on praegu jõutud uuesti selleni, et see juhis ja metoodika oleks vaja üle vaadata. Eesti toetab selle juhendi üle vaatamist, samas on palju teisi tõendeid, mis tõendavad neonikotinoi-dide negatiivset mõju. Minister Tarmo Tamm avaldas seisukohta, et majanduslikke huvisid ei saa seada kestlikkusest ja keskkonnahoiust tähtsamaks.Allikas: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 15:47
Corteva Agriscience Inatreq™ Active on Eestis turule lubatud
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele