• 04.09.17, 11:49
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti Erametsaliit otsib metsaomanikusõbralikke valimisliite ja erakondi

Metsaomanike esindusorganisatsioon Eesti Erametsaliit valmistub kohalike omavalitsuste valimiseks. Metsaomanikele koostatakse valimiskompass, mis eristab selgelt maaelu ja biomajandust edendavad valimisliidud ja erakonnad.
Eesti Erametsaliit otsib metsaomanikusõbralikke valimisliite ja erakondi
  • Eesti Erametsaliit otsib metsaomanikusõbralikke valimisliite ja erakondi Foto: Postimees/Scanpix
Eestis on ligi miljon hektarit erametsa ja üle 100 000 metsaomaniku, kes koos oma perede ja ettevõtmistega loovad kohalikule elule sisu. Keskkonnaministeeriumi uuringu järgi elavad pooled metsaomanikud oma metsaomandiga samas omavalitsuses ja pooled mujal. Olenemata enda elukohast on igale metsaomanikule tähtis, kuidas omavalitsuses, kus paikneb mets, on korraldatud jäätmemajandus (prügi metsaviimine on endiselt probleem) või teehooldus (et oleks tagatud juurdepääs metsale).
Erametsaliit on välja toonud kuus metsaomanike jaoks olulist kohaliku tähtsusega küsimust:
1) Looduskaitse, kohaliku tähtsusega kaitsealade moodustamine. Kuhu neid soovitakse rajada ja kas arvestatakse piirangutest tulenevate kulude hüvitamisega maaomanikele?
2) Maamaks, maksumäära kehtestamine. Kas on teadvustatud, et komme maksustada metsamaad analoogselt elamumaaga kõrgema maksumääraga (2,5%) ja põllumaad madalama maksumääraga, pole õiglane?
3) Rohealad. Uue metsaseaduse eelnõu §42 järgi võib planeeringuga rohealaks määratud alal raiet teha ainult KOV-i nõusolekul. Mis saab olema otsustamise kriteeriumiks?
4) Jäätmekorraldus, KOV-i panus metsade prahistamise vältimisse ja juba tekkinud prahistuse likvideerimisse. Teadaolevalt mõjutab KOV-i jäätmekorraldus (eriti suvilapiirkondades) metsades toimuvat. Kas KOV on valmis juhul, kui eraomaniku metsa on prügi veetud, kuid süüdlast ei leita, ka omalt poolt panustama prügi koristamisse?
5) Taristusse (eelkõige teed) tehtavate investeeringute toetamine ja nende kasutuse reguleerimine. KOV saab kohaliku tähtsusega teede ehitust ja rekonstrueerimist suunata selliselt, et ka metsanduse jaoks tähtsad ühendusteed saaks parendatud. Metsaomanike elu mõjutavad ka kevadised teekasutuspiirangud. Kas ollakse valmis teede ehitusel ja remondil ning teekasutuspiiranguid kehtestades arvestama metsaomanike huvidega?
6) Investeeringud metsasektorisse (eelkõige puidutööstus). KOV on siin suunaja rollis eelkõige planeeringute kaudu. Kas soovitakse oma territooriumil tööstusettevõtteid näha ning mis laadis tööstust peetakse optimaalseks ja võimalikuks?
Küsimused edastatakse omavalitsuste kaudu kõigile registreerunud valimisliitudele. Tagasiside põhjal koostatakse kokkuvõte, mis aitab metsaomanikel valimisotsust langetada. Ühtlasi plaanib Eesti Erametsaliit selgitada välja kõige metsaomanikusõbralikuma valimisliidu või erakonna.
Küsimustikku näeb ja tagasisidet saab anda veebis, aadressil https://goo.gl/forms/HrLKHqmIWSJVXLb72
 
Eesti Erametsaliit otsib metsaomanikusõbralikke valimisliite ja erakondi
  • Eesti Erametsaliit otsib metsaomanikusõbralikke valimisliite ja erakondi Foto: Eesti Erametsaliit

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.12.24, 18:04
Multifunktsionaalsed Giant rataslaadurid ja 650+ tööseadet
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele