Eesti tarkvarafirma Helmes arendas maailma juhtivale turbatootjale Jiffy kõrgtehnoloogilise temperatuuri monitoorimisseadme, mis aitab turvast efektiivsemalt kasvatada ning ennetada võimalikke põlenguid.
- Eestlased arendasid seadme, mis aitab turbaväljade põlenguid ära hoida Foto: Äripäev AS
Helmese tiimijuhi Martin Leeti sõnul muutub teatud temperatuuril turvas taimekasvatuseks kõlbmatuks, mistõttu tuleb kasvutingimusi täpselt monitoorida. “Samuti aitab turbakuhjade temperatuuri pidev mõõtmine isesüttimisi ära hoida,” lisas Leet.
“Jiffy on ülemaailme turbaväljade haldaja ja tehnoloogia arendaja ning nad valisid Eesti oma katselaboriks. Uus tehnoloogia näitab kaardil erinevate maardlate seisukorda ja temperatuuri ning võimaldab õigeaegselt reageerida,” kirjeldas Leet.
“Teeme praegu Keila turbaväljal koos hollandlastega arendatud seadmega katseid ning see plaanitakse võtta järgmisel aastal kasutusele ka Jiffy Kanada ja Rootsi maardlates,” ütles Leet.
Martin Leeti sõnul arendas Helmes Jiffyle lisaks viimase kahe aasta jooksul tarkvara, et tootmist elektrooniliselt jälgida ja planeerida. “Seni tehti kõik paberil, aga nüüd näitab infosüsteem kogu tootmist alates masinate ja inimeste töötundidest, kütusekulust kuni maaparandustööde ja lumelükkamiseni,” rääkis Leet.
“Eestis kasutatakse uut tarkvarasüsteemi Jiffy Pärnu ja Keila maardlate majandamiseks ning grupp võtab selle järgmisel aastal ka mujal riikides kasutusele. Uue lisana näitab sama tarkvara nüüd ka turbakuhjade temperatuuri,” lisas Leet.
Martin Leeti sõnul arendatakse süsteemi pidevalt edasi ning praegu tegeleb Helmes nutika kaevandamissüsteemi väljatöötamisega, mis mõõdab iga kopatäie turba raskust ja niiskust. “Nii saab ettevõtte oma tootmisest täpsema ülevaate, et paremini mahtusid ning logistikat planeerida,” ütles Leet.
Seotud lood
Eesti Energia kaalub Ida-Virumaal põlevkivi parema kättesaamise nimel alustada turba kaevandamisega. Turvast plaanitakse kasutada küttematerjalina Auvere elektrijaamas.
Eelmise aasta kehv ilm nüsis turbatootja Nurme Turvase käivet ja kasumit. Sellegipoolest ulatus kasum üle 800 000 euroni ja omanikud võtsid ka kopsakaid dividende.
Turbaäri Eestis võib kaks korda iseloomustada numbriga sada: sektori aastakäive on pea sada miljonit eurot ning siinset turvast müüakse ligi sajasse riiki.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.