Maaeluminister Tarmo Tamm kohtus möödunud reedel Tartumaal väiketalunikega ja külastas köögiviljakasvatusega tegelevat ettevõtet AS Grüne Fee Eesti.
- Raivo Külasepp ja Tarmo Tamm Grüne Fee kurgikasvuhoones. Foto: Maaeluministeerium
Maaeluminister tegi ülevaate põllumajandussektori olukorrast ja rääkis väiketalunikega neile suunatud toetusest. „Väiketalunikud on olulised maaelu edendajad. Väikeettevõtete kestlikule arengule on abiks otsetoetused ja ka maaelu arengukava meetmed,“ ütles maaeluminister Tarmo Tamm kohtumisel.
Maaelu arengukava meetmetest on väikeettevõtjatel võimalik põllumajanduse ja põllumajandussaaduste töötlemise arendamiseks toetust taotleda väikeste põllumajandusettevõtete arendamise, noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamise, põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise ning põllumajandustoodete töötlemise ja turustamise meetmest. Mittepõllumajanduslikeks tegevusteks saab toetust taotleda maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise ja LEADER meetmest.
Otsetoetused on ühtne pindalatoetus, rohestamise toetus, väikepõllumajandustootja toetus, noore põllumajandustootja toetus, piimalehma kasvatamise otsetoetus ning puu- ja köögiviljakasvatamise otsetoetus.
Köögiviljakasvatusega tegelevat ettevõtet AS Grüne Fee külastades tunnustas minister ettevõtet tänuväärse töö eest ja kiitis innovaatilisuse lahenduste eest. „Eestimaal tegutsevad ettevõtted teevad tänuväärset tööd, et anda meie toidulauale kohalikku toodangut, ehkki meie geograafiline asukoht asetab kodumaised tootjad importkaubaga võistlemisel raskemasse positsiooni. Grüne Fee on suurepärane näide, kuidas aastaringselt aitab katmikalal köögivilju toota ettevõtte poolt kasutusele võetud uudne tehnoloogia,“ ütles minister Tamm.
AS Grüne Fee Eesti on Eesti-Soome ühisfirma, mis asutati 30.06.1993 endise Luunja sovhoosi Anne aiandi baasil. Ettevõtte põhitegevuseks on aastaringne kurgi, salati ja maitserohelise kasvatamine.
Grüne Fee on Eestis tööandjaks rohkem kui sajale inimesele. Esimesena Baltikumis võttis ettevõte kasutusele tehnoloogia, mis võimaldab tänu lisavalgusele toota katmikaladel köögivilja aastaajast sõltumata. Grüne Fee katmikalal toodetakse aastas ca 2500 tonni värsket kurki ja ca 8,55 mln ühikut salatit ja maitserohelist. Kasvuhooneid on firmal rohkem kui 6 hektaril.
Seotud lood
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.