Vahepeal jõudsid kohale südasuviselt kuumad ilmad. Päevasel ajal kerkisid temperatuurid üle +25 kraadi. See tähendab, et päevasel ajal pritsimisi ei olnud võimalik teostada. Tänaseks on temperatuurid taas veidi alanenud, mis on väga hea eelkõige suviteraviljade võrsumiseks.
- Talivili on võtnud üles kiire kasvutempo. Foto: Kristjan Kasearu / BASF
Taliteraviljad on taas võtnud üles väga kiire kasvutempo. Taliodral on ilmunud ohted nähtavale. Varajastel talinisusortidel on välja arenemas lipuleht. Taimede värvus on hea ja taimed tunnevad end üsna hästi.
Jälgin olukorda. Kui sademeid on tulemas palju ja näen, et talinisudes võib tekkida oht lamandumisele, siis teen täiendava kasvureguleerimise
Terpal-iga 0,7 l/ha. Varajastel sortidel seda otsust enam aega kaua langetada ei ole, sest viimase kasvureguleerimise peab ära tegema lipulehe faasis enne kui viljapea nähtavale hakkab ilmuma.
Taliraps on tänaseks jõudnud täisõitsemiseni. Ilmad on soojad ja niisked. Seetõttu alustasime
Cantus Gold-iga valgemädaniku ja ristõieliste kuivlaiksuse tõrjet. Kuna eelnevalt tehtud seire tulemusena leidsin palju kõdra peitkärsakaid, siis otsustasin lisada paagisegusse ka süsteemse insektitsiidi, mis õitsemise ajal lubatud kasutada.
Et tehnoradades oleks taimede mehhaaniline kahjustus väiksem, sai traktori nina puhverdatud käepäraste vahenditega. Vana viljakott sobis selleks suurepäraselt.
- Traktori nina sai puhverdatud käepäraste vahenditega. Foto: Kristjan Kasearu / BASF
Nüüd on aeg teha öötööd
- Öötöö Foto: Kristjan Kasearu / BASF
Suvirapsil on arenenud 2 pärislehte. Maakirbu tõrjest sel aastal vähemalt siin pääses. Küll aga on näha lendlemas arvukalt kapsakoisid. See teeb veidi murelikuks, kas kordub aasta 2013, mil kapsakoid tegid ulatuslikku kahju suvirapsi taimedele.
Kuna ilm on muutunud veidi niiskemaks, leidsin, et oleks hea aeg anda pealtväetist suvirapsile ja suvinisule. Suvirapside kogulämmastikku tase jääb 140 kg/ha ja suvinisu 135 kg/ha. Kindlasti ei unusta neil kultuuridel jälgimast ka lämmastiku ja väävli suhet.
Suvinisul arvestan N:S suhteks 7:1-le ja suvirapsil 4:1-le.
- Aeg anda pealtväetist suvirapsile ja suvinisule. Foto: Kristjan Kasearu / BASF
Suvirapsi umbrohutõrjet alustan ka mõne päeva pärast. Näha on, et umbrohud on ühtlaselt tärganud ja nad kasvavad üsna kiires tempos. Kuna on külvatud
Clearfield rapsisort, siis kasutan umbrohutõrjeks
Cleravo+Dash 1l/ha+1l/ha. Kavatsen paagisegusse lisada ka 150 grammi boori hektarile.
- Ka suvirapsil tuleb teha umbrohutõrjet. Foto: Kristjan Kasearu / BASF
Maikuu on pakkunud senini kõike: niiskust, jahedust, palavust. Hetkel see taimedele on sobinud ja loodame, et nii läheb ka edasi.
Kristjan Kasearu, BASF Agricultural Solutions agronoom
Eelnevad OTSE PÕLLULT blogipostitused leiad
SIIT.Seotud lood
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.