Regionaalminister Piret Hartman allkirjastas käskkirja, mille kohaselt peatatakse 18. maist Ida-Viru maakonnas kaluri kalapüügiloa alusel Läänemerel toimuv räimepüük. Käskkirjaga peatatakse samas maakonnas ka kalapüük kastmõrdadega.
- Ida-Viru maakonnas peatatakse räimepüük ja kastmõrra kasutamine. Foto: Sven Arbet
Vabariigi Valitsuse määruse kohaselt on Läänemeres Rahvusvahelise Mereuurimise Nõukogu (ICES) alarajoonides 28.2, 29 ja 32 kaluri kalapüügiloa alusel 2024. aastal püüda lubatud räimekogus 765,09 tonni. Sellest 465,09 tonni täitumisel võib räime püüda individuaalselt veel Harjumaal 40, Hiiumaal 15, Saaremaal 20, Läänemaal 85, Lääne-Virumaal 10 ning Ida-Virumaal 130 tonni. Tänaseks on maakondade ühiskvoot välja püütud ning ammendunud on ka Ida-Viru maakonna individuaalne räime püügikvoot, mistõttu tuleb püük selles maakonnas sulgeda.
Seotud lood
Ranna- ja siseveekalurid saavad riigilt küsida toetust hülgekindlate püügivahendite soetamiseks. Toetuseks on eraldatud 3,6 miljonit eurot.
Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumis tutvustati värskelt valminud kala ja kalatoodete tarbimisuuringu tulemusi, millest selgusid Eesti inimeste viimaste aastate kalatarbimise harjumused võrreldes teiste toiduainetega, kala ja kalatoodete hinnamuutused ning kalatarbimine võrreldes teiste riikidega.
Euroopa Komisjon nimetas Eesti kahe kalade viirushaiguse vabaks riigiks. Vikerforelli turustamise võimalused laienevad.
Alates 1. juulist 2024 tuleb kõik andmed kaluri kalapüügiloa alusel toimuva kalapüügi, kala üleandmise, kala esmamüügi ja transpordi kohta esitada elektrooniliselt nutirakenduse PERK vahendusel. Põllumajandus- ja Toiduamet korraldab kutselistele kaluritele koolitused. Muutuste sujuvamaks rakendamiseks on valminud ka videojuhised.
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.