Eestlaste välja töötatud mee päritolu analüüs sai üleeuroopalise auhinna
Eesti ettevõte Muhe Mesi sai möödunud nädalal Brüsselis põllumajanduse ja maapiirkondade inspiratsiooniauhinna. Kõrge tunnustuse pälvis mesinike ja teadlaste koostööprojekt, kus töötati välja uuenduslik DNA-põhine meeanalüüsi meetod.
Auhinda käisid Brüsselis vastu võtmas Kairi Raime Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusest ja Mart Kullamaa ettevõttest Muhe Mesi. Foto: EL ÜPP võrgustik
4. detsembril kuulutati Brüsselis välja Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika võrgustik konkursi "Inspireeriv põllumajandus ja maaelu" Euroopa parimad. Eesti projekt “DNA põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks” kuulutati Euroopa publiku lemmikuks.
Mesilasperede arv Tallinnas on viimaste aastate jooksul hüppeliselt kasvanud. Kui 2022. aastal oli linnas 23 ja möödunud aastal 40 mesilagruppi, siis tänavu juba 65. Igas mesilagrupis on keskmiselt 10 taru ja igas tarus ligi 50 000 mesilast.
Sel kevadel ilmus uudis, et Eesti mesi sai siinsete teadlaste loodud maailmas unikaalse DNA-testi, mis aitab vähendada valdkonnas levivat petturlust, kaitseb tarbija ja tootja huve ning aitab realiseerida puhta Eesti mee ekspordipotentsiaali. Nüüd liigubki Jaapanisse esimene DNA-testitud meekoorem Viljandimaa meetootjalt Nordmel.
Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) tuvastas võõrsuhkruid sisaldavad tooted, mida müüdi mee nimetuse all. Esmakordselt leiti võõrsuhkruid ka Eesti meest. Kõik tooted kõrvaldati müügilt.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.