Ats Albert: tarbija ei ole valmis vabapidamisel kana munade eest rohkem maksma
Tarbija ei ole veel valmis vabapidamisel kanade munade eest nii palju maksma, kui see vajalik oleks, rääkis Äripäeva Põlvamaa TOPi võitja, Eesti Muna OÜ tegevjuht Ats Albert.
Eesti Muna OÜ tegevjuht Ats Albert. Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Kuigi ettevõte ise sooviks vabapidamisel kanu kasvatada ja selleks investeeringuid teha, siis Alberti sõnul ei maksaks kohalik turg kallite munade eest ning investeeringud ei tasuks ennast ära.
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on seisukohal keelata Eestis munakanade puurides pidamine alates 2035. aastast. Samuti on ministeeriumi ettepanek, et alates 2026. aastast ei tohi sisustada uusi munakanade pidamisruume või -kohti rikastatud puuridega.
Riigikogu maaelukomisjonil tänasel avalikul istungil arutatakse rahvaalgatusena Riigikokku jõudnud kollektiivset pöördumist lõpetada Eestis kanade puuris pidamine.
Statistikaameti andmetel toodeti eelmisel aastal Eestis 178,7 miljonit muna, mida on 6% rohkem kui aasta varem. Kokku tarbiti mune 324,8 miljonit ehk 238 tükki iga elaniku kohta. Seega ületab tarbimine ligi kahekordselt toodangut ja umbes iga teine söödud muna on kodumaine.
Munakanade puuris pidamine on vähenemas, kuid kiiret üleminekut, näiteks õrrekanadele, takistab tootjate majanduslik seis, rääkis munatootja DAVA Foods Estonia AS juhatuse liige Allan Tohver konverentsil Põllumajanduse Äriplaan 2024.
Uus aasta algas fungitsiidide maailmas hea uudisega - Corteva Agriscience esitles 21. jaanuaril 2025 innovaatilist ja eriti tõhusat fungitsiidi Univoq.