Heli Sadam on Lõuna-Eesti nelja eduka piimafarmi loomakasvatusjuht, kes 2015. aastal pälvis tänu oma suurepärasele juhtimisoskusele parima piimakarjakasvataja tiitli. Tema hallatavates Põlva Agros, Hummuli farmis, Miiaste ja Peri POÜ-s on kokku umbes 2700 Eesti keskmisest kõrgema lüpsitoodanguga looma.
Suurima lüpsiloomade arvuga Põlva Agros lüpstakse
DeLavali Champion paralleellüpsiplatsil, mis paigaldati 2014. aastal senise asemele nii, et ühtki lüpsigi ei jäänud vahele. Miiastes lüpstakse lehmi robotitega ning Hummulis ja Peris paralleel-lüpsiplatsi abil.
- Põlva POÜ Aarna laut on valitud 2003. aastal aasta puitehitiseks. Foto: DeLaval OÜ
Kui Heli Sadamalt küsida farmis kasutusel olevate
DeLavali aktiivsusmõõtjate kohta, vastab ta, et need on farmides suureks abimeheks. Süsteem on farmides toiminud juba alates 2002. aastast. Kõikidel lehmadel on olnud aktiivsusmõõtjad, kuid kuna süsteemi tuleb teatud aastate tagant uuendada ning see nõuab ühekorraga suuremat kulutust, on hetkel mõõturid peal kõige olulisematel loomadel.
Aktiivsusmõõtesüsteem näitab väga mugavalt, kellel loomadest on aktiivsus tõusnud ja kes indlevad ning kelle aktiivsus on langenud ja kellega võib olla probleeme. Igapäevaselt toimitaksegi nii, et hommikul kontrollitakse üle loomad, keda süsteem näitab ning muidu probleemsed loomad. Heli Sadama sõnul vaatab farmijuhataja alati üle arvuti näidud ning kontrollib seejärel, kas loom langetab piima inna, tervise või grupivahetuse pärast.
„Tuhandepealisel karjal peab selline abimees olema, et tööd hõlbustada. See pole ainult inna avastamine – hästi lihtne on sellega avastada ka jalaprobleeme, sest probleemsed loomad liiguvad vähe,“ nendib loomakasvatusjuht, lisades, et kui piimatoodang on langenud, saab kohe võrrelda seda looma aktiivsusega ja otsustada, kas lehm on haige või mitte.
Vasikate kasvatamisel on farmi tööd lihtsustanud DeLavali piimataksod. Farmis on kasutusel üks piimatakso veomootoriga ning teised varasemad mootorita variandid. Veomootoriga käru on neist muidugi kõigi lemmik, kuna liigub lihtsalt ning on teinud söötmise mugavaks ja meeldivaks. Loomade heaolule mõeldes on lautades kasutusel ka õõtsuvad sügamisharjad. „Väga oluline on pöörata tähelepanu karja tervisele, millest saab kõik alguse,“ kinnitab Heli Sadam.
Sadama hinnangul poleks kasutatavad tooted ja teenused üldse nii täiuslikud DeLavali tehniku Vaido Mastikuta, kellega on koostööd tehtud juba 18. aastat: „Meie koostöö toimib – mõtleme koos midagi välja ja leiame parimad lahendused. Vaido on alati olemas, leiab aega ning oskab ka õigeid asju soovitada. Tänu hoolimisele saab töö tehtud nii, et kõik on rahul!“
Seotud lood
Tartumaa piimafarmil Männiku Piim täitub tuleva aasta veebruaris juba 25. tegutsemisaasta. Ettevõtte juhil Avo Samarüütlil on ette näidata 2010. aasta parima piimakarjakasvataja ning 2011. aasta parima põllumehe tiitel. Tegemist on esimese farmiga, kus võeti 10 aastat tagasi kasutusele DeLavali robotlüpsisüsteem VMS.
2. veebruaril avas Viljandimaal asuv Muraka Farm uue robotlauda. Avamisel käisid ettevõtte juhile Karmo Männikule õnne ja edu soovimas nii naabrid ja sõbrad kui ka koostööpartnerid ning kohaliku omavalitsuse esindajad.
Farmi toodangu ja loomade heaolu tõstmiseks terviklahendusi pakkuv DeLaval tõi sarnaselt Taanile, Inglismaale ja Poolale mõni aeg tagasi ka Eesti farmipidajate paremaks teenindamiseks turule müügibussid. Ühe kuuga teevad need ringi peale umbes 600 piima- ja lihafarmile, varustades neid nii elementaarsete tarvikutega kui ka tutvustades ettevõtte uuemaid tooteid.
20. oktoobril avas Kirbla OÜ Jaanimäel Kirbla külas robotlauda laienduse. Lauda ehitas Nordecon Betoon OÜ ja vajaliku tehnikaga varustas DeLaval OÜ.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.