Euroopa Liit plaanib hävitada 6%
viinamarjaistandustest, et vähendada igaaastast veinitoodangu ülejääki, kärpida
kulusid ja võistelda Uue Maailmaga, vahendas Bloomberg.
Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania koos naabritega tarbivad kolm viiendikku maailma veinitoodangust. Samas langeb nende riikide kodumaise veinitoodangu müük, eelmisel aastal kahanes eksport 4 miljardit eurot (62 mld krooni). Samuti koguvad jõudu konkurendid nagu California, Austraalia ja Argentiina.
Euroopa Komisjon, eesotsas põllumajandusvolinik Fischer Boeliga, toetas täna uut plaani, kuidas kasutatakse tööstusharu toetuseks eraldatud 1,3 mld eurot (20 mln krooni). Boel tahab lõpetada tootjate iga kümnenda liitri, mida keegi osta ei soovi, kinnimaksmist ja suunata raha marketingi. "Minu plaani kohaselt kujundame Euroopa veinitööstuse ringi ja muudame maailma parimaks," selgitas Boel. "Seni raiskasime liiga palju raha toodangule, mida keegi ei ostnud, selle aseme, et arendada konkurentsivõimet," lisas ta.
Plaani kohaselt peaksid viinamarja kasvatajad hävitama 200 000 hektari jagu viletsama sordi viinamarju. Kokku kasvatatakse Euroopas 3,6 miljonit hektarit viinamarju.
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.