Euroopa Liit suurendab sellel aastal küll
pisut piimakvooti ning otsib võimalusi, kuidas bioenergia tootmine vähem
toidukaupade hindu mõjutaks, kuid midagi väga tõhusat toidu kallinemise vastu
ette võtta ei taheta.
Eelmise aasta teises pooles tegi kiire hinnatõusu läbi piima ja teravilja hind, mis on kohati toidu hindu tõstnud kümneid protsente. Tänavu oodatakse aga liha hinna tõusmist, sest kallinenud teravilja tõttu teenib näiteks seakasvatusega vaid kahjumit, kirjutas postimees.ee.
Nädala lõpul Berliinis maailma suurimal toiduainete ja põllumajandusmessil olnud Euroopa Komisjoni põllumajandusvolinik Mariann Fischer-Boel rõhutas mitmes oma esinemises, et hinnad on küll tõusnud ja tõusevad veelgi, kuid midagi selle suhtes ette ei võeta. „Kui me võrdleme näiteks või hinda täna ja paarikümne aasta eest, siis see on hoolimata eelmise aasta hinnatõusust ikka veel toonasest odavam,“ rääkis ta. „Ja seda ka vahepealset üldist inflatsiooni arvestamata.“
Korda ei lähe komisjonile väga ka tõsiasi, et eelkõige viimastel aastatel liitunud 12 uue riigi elanikele on toidukaupade kallinemine märksa tõsisemaks löögiks ning neid Kesk-Euroopa trendid väga ei lohuta.
Eelmise aasta hinnatõusul oli Boeli kinnitusel ka mitmeid selliseid põhjuseid, mida tänavu enam tekkida ei tohiks. Näiteks ei soosinud eelmisel aastal põllumehi mitmel pool üle maailma ilm, mistõttu jäid saagid loodetust kesisemaks. „Ega see hinnatõus kesta lõputult,“ kinnitas ta.
Seotud lood
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.