Eesti edukaimateks põllumajandusettevõteteks tõusnud ettevõtteid juhivad tagasihoidlikud mehed, kes jätavad kasutamata võimaluse oma edu tagamaadest lähemalt rääkida.
Ettevõtete majandusaasta aruanded annavad seekordse TOPi võitjatest siiski piisava ülevaate.
I koht Aru Põllumajanduse OÜ
Ettevõtte põhitegevuseks on teravilja- ja õlikultuuride kasvatamine. 2012 aastal toodeti 12 902 tonni tera- ja kaunvilja ning rapsi. Kokku hariti eelmisel aastal ligikaudu 3100 hektarit põllumaad ning tänavusel aastal haritava maa hulka muuta ei plaanitud.
Lisaks viljakasvatusele pakkus ettevõte autotransporditeenuseid. Omatakse ka ekskavaatorit, millega parendatakse nii oma põllumaad kui pakutakse ka ekskavaatoriga teenustöid.
Kolmanda tegevusalana tehakse peamiselt endale kuuluvates metsades metsamajandustöid - taaskultuuristatakse ja hooldatakse metsa.
Eelmise aasta müügituluks kujunes ettevõttel 3,62 miljonit eurot, millest põllumajanduslik käive oli 96%. Käive suurenes aastaga 2,2 korda. Aasta lõppes 1,2 miljoni eurose kasumiga.
Investeeringuid tehti eelmisel aastal 898 000 euro ulatuses, sellest 36 000 euro eest osteti maad. Soetati ka kolm kasutatud Claas Lexion kombaini, teravilja- ja väetisekülvik WM Candy ja prits John Deere R962i. Valmis ehitati uus kontorihoone ja teraviljakuivati kompleksile varjualune. Tänavu oli ettevõttel plaan soetada veel paar teraviljakombaini.
Asutatud: 1997
Omanikud: Andres Lindam 50%, Juhan Viise 50%
2012. aasta tulemused:
Käive: 3,6 mln eurot, kasv 2,22 korda
Ärikasum: 1,28 mln eurot, kasv aastaga 891 000 eurot
Töötajate arv: 15
II koht Sadala Agro OÜ
Sadala Agro põhitegevuseks on õlikultuuride kasvatus, teraviljakasvatus, veisekasvatus, üheaastaste heintaimede varumine ja teenustööde osutamine põllumajandusmasinatega.
Ettevõtte kasutas eelmisel aastal kokku 4040 hektarit maad, sh Sadala Agro enda omandisse kuulus sellest 2293 hektarit maad. Oma tegevusplaanides on ettevõtte juhid kirjeldanud, et tänavu aasta on üks eesmärkidest omandada maad ettevõttele tootmisvahendina lisaks.
Sadala Agro eelmise aasta müügitulu oli 6,97 miljonit eurot ja kasum 2,06 miljonit eurot. Ka põhitegevuse müügitulu ja tootmise kasumlikkuse kasvatamine kuulus ettevõtte tänavuse aasta eesmärkide hulka.
Töötajaid oli eelmisel aastal 38, kelle keskmine palk oli kuus 685,04 eurot. Ettevõte kavatseb tänavu jätkata tootmisefektiivsuse tõstmist ning kaasajastada masinaid ja seadmeid. Samuti on aruandes lubatud tänavuse aasta eesmärkidena tegeleda ka tootmishoonete ümbruse heakorraga.
Asutatud: 1999
Omanikud: Heino-Mart Kalde 40%, Ahti Kalde 40%, Ants Soodla 20%
2012. aasta tulemused:
Käive: 6,97 mln eurot, kasv 1,65 korda
Ärikasum: 2,33 mln eurot, kasv aastaga 2 170 000 eurot
Töötajate arv: 38
III koht Rannu Seeme OÜ
2010. aasta Aasta Põllumehe tiitli pälvinud Madis Ajaots lõi tänavu oma perekonnale kuuluva OÜga Rannu Seeme läbi ka majanduslikult. Esmakordselt jõuti majandustulemuste arvestuses Eesti põllumajandusettevõtete TOP 3 hulka.
2010. aastal valiti Madis Ajaots Aasta Põllumeheks, kuna tema nisupõldude saagid ulatusid üle 8 tonni hektari kohta ja keskmine saagikus oli vähemalt 5 tonni hektarilt. Madisele kuulub ka ligi 17% perekonnale kuuluvast OÜst Rannu Seeme ja see ettevõte saavutas eelmisel aastal 1,78 kordse käibekasvu, üle miljoni eurose kasumi - kasumi kasvult oldi Eestis kolmas ettevõte. Kokkuvõttes Põllumajandustootjate TOPi 3. koht.
Rannu Seeme põhitegevusalaks on taimekasvatus. Firma on registreeritud ka Põllumajandusametis seemnekeskusena, mis annab võimaluse tegeleda teravilja, heinaseemnete ja õlikultuuride seemnete tootja, pakendaja ja turustajana.
2012.aastal kasvatati talinisu Ramiro, Fredis ja Ada, otra Conchita, õlleotra Propino, kaera Kerstin, talirapsi Rohan ja Recordie, rukist Sangaste, suvinisu Specifik. Heintaimi kasvatati ligi 167 hektaril. Uuemad sordid olid päideroog Pedja, punane aruhein Herbert, timut Tika. Pearõhk on pandud seemnekasvatusele, eelistatakse Eestis aretatud teravilja- ja heintaimede sorte. 2013 aastal plaaniti seemnekasvatusel täiustada tehnoloogiat, et vähendada kulusid.
Haritavat maad oli eelmisel aastal 1291,62 hektarit. Kuigi suurendati ettevõtte omandis olevat maa hulka, oli suurem osast maast siiski renditud. Tänavu oli ettevõttel plaanis suuremat tähelepanu pöörata maaparandusele, eriti vanade maaparandussüsteemide korrastamisele.
Ettevõtte eelmise aasta käive suurenes 43,8 % võrreldes 2011. aastaga. Vaatamata suurele kasvule plaanis Rannu Seeme juhtkond ka tänavuseks aastaks tootmise jätkuvat suurenemist. Eelmisel aastal soetati juurde uus traktor New Holland T5050 ja kombain NH CX8090. Maade kinnistuid lisandus omandisse 199 264 euro väärtuses. Ka tänavu kavatseti võimaluse tekkides jätkata maade ostmist ja teha uusi kulutusi tootmisbaasi tugevdamiseks. Planeeritav summa investeeringuks oli 120 000-150 000 eurot.
Asutatud: 1993
Omanikud: Enn Ajaots 42,31%, Meelis Ajaots 41,03%, Madis Ajaots 16,67%
2012. aasta tulemused:
Käive: 2,47 mln eurot, kasv 1,78 korda
Ärikasum: 1,03 mln eurot, kasv aastaga 814 000 eurot
Töötajate arv: 11
Seotud lood
Äripäev avaldas täna Lääne-Virumaa ettevõtete TOPi, mille tipus on kaks põllumajandusettevõtet - Aru Põllumajanduse OÜ ja Voore Farmid OÜ. Mõlema ettevõtte põhitegevus on teraviljakasvatus.
Eelmisel aastal tänu heale saagile ja kõrgetele hindadele tubli tulemuse teinud teraviljakasvataja Pirmastu OÜ ootab selle aasta tulemusi huviga, sest maailmaturuhinnad on langenud.
Tänase Äripäeva vahelt leiate Põllumajanduse erilehe. Selles numbris on tänavune põllumajandustootjate edetabel.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?