Oma piimandusstrateegias 2012-2020 oleme Eesti jaoks püstitanud strateegilise eesmärgina piimatootmise ja –töötlemise mahu suurendamise ja jätkusuutlikkuse tagamise aastaks 2020. Visioon ütleb, et Eesti jätkusuutlik ja konkurentsivõimeline piimandus on orienteeritud turu nõudlusele vastavate kõrge lisandväärtusega piimatoodete tootmisele (sh kasvaval määral mahetooted) ning ekspordile, tuginedes vertikaalsele ja horisontaalsele koostööle.
Millised siis oleksid meie võimalused liikuda püstitatud eesmärgi ehk jätkusuutliku piimanduse suunas?
Piimandusstrateegias püstitatud strateegiliste eesmärkide saavutamiseks on koostatud meetmete loetelu, mis suures osas põhineb maaelu arengukava võimalustele. Tõsi, senised suured investeeringud ning piimasektori kiire areng on juba toimunud just tänu investeeringu- ning muudele toetustele maaelu arengukava raames. Jättes kõrvale vaidlused erinevate meetmete tähtsusest ja nende osakaalust, keskenduksin paketile, mis uues MAK-is on kavandatud koostöö rubriigis, nimelt innovatsioonipartnerlusele ja võimalustele, mis sellega kaasnevad.
Eesti piimasektor on olnud ja loodetavasti ka jääb ekspordikeskseks. Pikemas perspektiivis toetab globaalse nõudluse kasv igati ka meie võimalusi uutel turgudel kaubelda. Edu eelduseks on lisaks kvaliteetsele piimatootele aga Eesti piimasektori usaldusväärsus ja positiivne kuvand. Siin tuleb Eesti piimasektorit vaadelda just läbi jätkusuutlikkuse prisma. On ju meile väga oluline nii kohaliku piimatoodangu väärindamine, efektiivsuse suurendamine ja tulu jaotus toiduahelas, lisandväärtuse suurendamine, energia ja muude ressursside säästlik kasutamine, ökoloogilise jalajälje vähendamine kui ka toidu ohutus, kvaliteet ja tervislikkus. Sama tähtsad on sektori töötajad, nende haridus, kvalifikatsioon ning täiend- ja ümberõpe.
Sellele taustale sobib arutamiseks ettepanek, kuidas kasutada uue MAK-i koostöömeetme võimalusi jätkusuutliku piimanduse kontseptsiooni rakendamiseks Eestis. Arutelu käigus saaks esile tuua Eesti piimasektori tugevad küljed nagu puhas keskkond, vähe väetisi, head loomapidamistingimused, ohtlike taudide puudumine jne ning see looks hea aluse sektori koostööks teadusasutusega kitsaskohtade kõrvaldamiseks ning probleemide lahendamiseks.
Eesti piimanduse võimalus oleks nutikas spetsialiseerumises, mis tähendaks eelkõige kõrgtehnoloogiliste toodete, tehnoloogiate ja teenuste arendamist, millel võiks olla rahvusvaheline huvi. Saaksime ära kasutada ja arendada edasi oma senist kogemust loomade söötmisel ja pidamisel, funktsionaalsete lisandite ja söötade vallas. Biotehnoloogia parem kasutus võimaldaks jätkata pre- ja probiootikumide selektsiooni ja omaduste uurimist funktsionaalsete piimatoodete arendamiseks. Edasist panustamist teadus-arendustegevusse tuleks käsitleda kui võimalust piimasektori ahelapõhiseks koostööks, mis ühendaks omavahel tootmise, töötlemise, müügi, teeninduse ja meditsiini .
Väikeses riigis on kõik ressursid piiratud, sh ka inimressurss. Seda enam tuleks olemasolevad jõud ühendada, et tekiks sünergia piimandusstrateegias püstitatud eesmärkide saavutamiseks.
Kasutatud allikad: