• 28.11.13, 15:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Põllumehed on mures toetuste vähenemise pärast

Eesti põllumeeste iga-aastast konverentsi on Eesti Põllumeeste Keskliit korraldanud alates 2004. aastast.
Kuna kohe on algamas Euroopa Liidu uus finantseerimisperiood aastateks 2014-2020, siis on seekordse konverentsi põhiteemaks erinevate põllumajandusvaldkondade võimalikud arengud uuel perioodil ning avaliku sektori toetus põllumajandustootmisele. Samuti on päevakorras põllumeeste jaoks olulised keskkonna-, majandusanalüüsi- ja energeetikateemad.
Viimasel ajal on enamuse aktiivsete põllumeeste hulgas, kes meile teadaoleva info põhjal on teinud arvestusi oma eeloleva perioodi toetusvõimaluste kohta, tekitanud hämmingut nende suur vähenemine hoolimata sellest, et Euroopa Liidu otsetoetused kogusummas oluliselt kasvavad. Kuhu need vahendid kaovad?
Kui enamuse aktiivsete põllumeeste toetused vähenevad, siis kellel need suurenevad? Mis on olulisem kui põllumajandustootjate võrdsemad konkurentsitingimused, jätkusuutlikkus ja mõnel juhul ka ellujäämine? Miks on poliitikud ja ametnikud juba mitmeid kuid rääkinud põllumajandustoetuste suurenemisest, kui need tegelikult väga paljude jaoks vähenevad? Neile ja teistele küsimustele ootavad põllumehed konverentsil vastuseid.
Meie hinnangul pole piisavalt ja kompleksselt analüüsitud muutuvate toetusvõimaluste mõju erinevatele konkreetsetele taludele ja põllumajandusettevõtetele. Praeguste kavade rakendumisel kaotavad eeloleval perioodil oluliselt mitte ainult suuremad põllumajandusettevõtted, vaid ka väga paljud üheperetalud. See võtab neilt ära võimaluse investeerida konkurentsivõimelistesse tehnoloogiatesse, loomade heaolusse ja keskkonnanõuete täitmisse. Vähenevad toetused võivad mõjutada ka toidu hinda poes.
Lükkame kategooriliselt tagasi teatud ringkondade poolt levitatava vale nagu ei arvestaks suuremad tootjad oma tegevuse korraldamisel keskkonna- ja sotsiaalseid aspekte ning taunime põhjendamatut avalikkuse hirmutamist Eesti põllumajanduse üleminekuga kolmandate riikide investorite kätte. See võib juhtuda siis, kui Eesti põllumajandustootjad pannakse ebavõrdsesse konkurentsi sattumise tõttu nii raskesse finantsseisu, et ilma väliskapitali „abita“ pole võimalik sellest välja tulla.
Eesti Põllumeeste Keskliit soovib lähipäevil jätkata asjalikku, analüüsidel baseeruvat argumenteeritud arutelu selleks, et paremini mõista põllumajandusministeeriumi poolt uueks Euroopa Liidu finantseerimisperioodiks kavandatud meetmete konkreetseid eesmärke ja nende saavutamise teid. Tänaseni väljapakutu vajab kindlasti täiendavat selgust ja toidupoliitilistele majandushuvidele sobivamat seadistamist.
Eesti Põllumeeste Keskliidu liikmed toodavad ligi 80% Eesti toidutoormest.
Konverentsi kava ja ettekanded leiad   SIIT .

Seotud lood

Uudised
  • 06.12.13, 11:18
Aasta põllumees: numbrid, mis panevad tõsiselt muretsema
Aasta põllumees tõi välja konkreetselt selle, kui palju tema ettevõte kaotab eurotoetuste osas, kui uus rahastusperiood saab olema selline nagu hetkel plaanitud eelnõus.
Uudised
  • 06.01.14, 11:32
Ettevõtjaid vaevavad võõrutusnähud
Eurotoetuste vähenemine ajab osa ettevõtjaid tagajalgele, sest ilma toetusteta ei oska või ei taha nad enam ettevõtlusega tegeleda.
Uudised
  • 29.11.13, 12:42
Särgava: EPK liikmed toodavad ligi 80% Eesti toidutoormest
Tänase Põllumeeste Keskliidu konverentsi „Kuhu lähed Eesti põllumajandus 2014-2020“ avas Eesti Põllumeeste Keskliidu (EPK) president, Saidafarm OÜ juht Juhan Särgava.
Uudised
  • 22.11.13, 08:30
Põllumehed: raha peaks saama eelkõige tõsine tootja
Põllumajandussektori investeeringuvajadust mõõdetakse sadades miljonites eurodes, peagi algav uus ÜPP rahastusperiood need miljonid põhimõtteliselt siia ka toob.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele