• 13.01.14, 11:46
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Meisterkündja Indrek Zilensk läheb MMile oma vana traktoriga

Mullune Eesti künnimeister Indrek Zilensk otsustas septembris Prantsusmaal toimuvatele kündmise MMile minna teeneka traktori ja oma võistlusadraga.
Üks staazikamaid võistukündjaid, Sangaste valla Kesa Agro OÜ masinamees Indrek Zilensk, on lõpetanud Helme kutsekooli viimase lennu põllumajanduse erialal, künnivõistlemist alustas ta Helme kooli õpetaja Kalle Sooveri juhendamisel.
Möödunud sügisel sai aga Valgamaa kündjast tuntumaks Helme koolile kuulunud traktor MTZ82, millega Indrek Zilensk oli alates 1996. aastast osalenud Eesti künnivõistlustel. 
Kuigi künniseltsi juhatuse liikmed on pakkunud ka teisi variante (uuemat traktorit ja atra), jääb künnimeister endale kindlaks,
"Minu kindel tahe on minna Prantsusmaale oma adra ja tuntud traktoriga.Sellega ma tean, mida teha, kui on vaja atra 5 cm siia- või sinnapoole reguleerida.Teen seda nii, nagu oskan. MM pole eksperimenteerimiseks," kinnitas Indrek Zilensk, kes täiustab praegu töökojas oma võistlusatra. "Pealegi on selle traktori pärast nii palju vaeva nähtud."
2010. aasta oktoobris Olustveres Eesti  kündjaid koolitanud Šoti künnimeister Ian Daniel kinnitas, et mees ja ader peavad koos arenema. “Eestlased tahavad hästi künda, aga selleks on vaja raha. Adra reguleeritavaks tegemine on kallis,” rääkis Šoti meister. “Tehasest tuleb standardader, see tuleb võistlusadraks ümber ehitada. Künnimeistril peab olema oma tehnika ning mees ja ader peavad arenema koos.”
Seda mõtet on Indrek Zilensk püüdnud järgida. 
"Eesti võistlustel on viimastel aastatel olnud lähetaja OÜ Kesa Agro, kes on tasunud stardimaksu ja võistlustele sõitmise kulud," rääkis Indrek Zilensk.
Künni maailmameistrivõistlustel osalemiseks vajavad Eesti künnimehed toetustsin esindavad nad ju seal mitte ainult iseennast, vaid Eesti kultuuri.
Tööandja kommentaar
OÜ Kesa Agro juhataja Venda Vihmann
Indrek Zilensk töötab Kesa Agros 2011. aasta kevadest. Esialgu oli tema põhitööks künni-, harimis-, ja silotööd.Seoses uue külviku ostmisega 2013. aasta kevadel on Indrek nüüd ka külvimees. Külv, kui üks tähtsamaid töid taimekasvatuses, nõuab ka head külvimeest ning seda ka Indrek on. Parimad Indreku iseloomuomadused nii tavatööl, kui ka võistluskünnil, on tema rahulikkus ja täpsus.
OÜ Kesa Agro kasutab põllumaad Sangaste ja Õru vallas kokku 1200 hektarit, millest 700 ha teravilja kasvatuseks ja 500 ha rohusööda tootmiseks piimakarjale. Lehmi on 450, kasutusel on tänapäevane robotlüpsitehnoloogia. Umbes poole teraviljamaast künname ning poole harime minimeeritult.
Künnivõistlus on Indreku jaoks hobi nagu teisele näiteks jalgrattasport. Kuna tegemist on otseselt põllumajandusega seotud hobiga, siis on Kesa Agro ka heal meelel Indrekut toetanud.Väike mure muidugi on MM võistluste aeg – september, mil tavaliselt kõige kiirem koristus- ja külviaeg.

Seotud lood

Uudised
  • 20.07.13, 15:14
Esimene võistluspäev on MMil läbi
19.-20. juulil toimuvad Kanadas Oldsis 60. kündmise maailmameistrivõistlused.
Uudised
  • 22.07.13, 00:39
MMi teisel võistluspäeval läks eestlastel hästi
Kündmise maailmameistrivõistluste teisel päeval näitasid Eesti mehed seda taset, mida neilt oli oodata ja parandasid oma tulemusi.
Uudised
  • 16.05.13, 16:22
FOTOD: Eesti künnimeistrid lähevad maailmameistrivõistlustele Kanadasse
MTÜ Eesti Künniseltsi otsusel lähevad Eestit esindama künnimeistrid Raido Kunila ja Jüri Lai.
Uudised
  • 20.07.13, 14:50
Eesti künnimeistrid on maailmameistrivõistlustel Kanadas
Eile, 19. juulil, algasid Kanadas Oldsis 60. kündmise maailmameistrivõistlused. Õnnelikult on kohale jõudnud ka meie võistlejad - künnimeistrid Raido Kunila ja Jüri Lai.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.09.24, 11:35
Ebastabiilne majanduslik olukord põllumajanduses: kuidas kaitsta saaki ja säästa targalt
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele