Mullu tegutses Eestis 40 spetsialiseerunud ökopoodi, Eesti kauplustes kokku oli müügil 1257 erinevat Eestis toodetud mahetoodet, selgus täna põllumajandusministeeriumis esitletud mahetoodete turu ülevaatest. Aastaga lisandus poelettidele üle 400 uue mahetoote.
„Mahetoidu tootmisel seisavad ees mitmed väljakutsed alates toodangu kogustest ja tarnekindlusest. Selleks, et meie poelettidele jõuaks veelgi enam kohalikku mahetoitu ja tuua hinnad tarbijale vastuvõetavamaks, on vaja toota suuremates kogustes ja tagada toodangu ühtlane kvaliteet,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Täna on töötlevale tööstusele takistus, et sarnase kvaliteediga suuri koguseid on keeruline saada.“
Mahetoodete sortimendist oli 2013. aastal kõige suurem tootevalik sarnaselt varasemaga teraviljatoodete kategoorias (27%, kokku 347 tootenimetust), järgnesid ürdid, teed (25%, kokku 314 erinevat tootenimetust). Väiksem oli puuviljade, marjade ja neist valmistatud toodete (17%, 213 tootenimetust) ja kartuli, juurviljade (14%, 180 tootenimetust) valik. Alla 10% osakaaluga kogu sortimendist olid piimatooted (7%, 86 tootenimetust), liha (2%, 30 tootenimetust), maiustused (4%, 50 tootenimetust) ning mesi ja meetooted (2%, 19 tootenimetust).
Mahepõllumajanduslikku maad oli 2012. aastal Eestis üle 144 000 hektari, mis moodustas 15,1% kogu põllumajandusmaast. Mahetootjate arv, kes toodavad mahepõllumajandussaadusi üleminekuaja läbinud maal, oli 2012. aasta lõpuks 1283 (2011.a 1186). Mahetoidu käitlejate arv kasvas 161-ni (2011.a 126 käitlejat).
Põllumajandusministeeriumi tellimusel viis uuringu läbi TNS Emor.
Uuringu esitlus on kättesaadav
SIIT.
Seotud lood
Mahepagariäri ja maheteraviljatootja Mahe Mölder omanik Krista Assi ütleb, et hinnaerinevus mahe- ja tavatoote vahel on suur seetõttu, et suurtootjad on hinna langetanud.
Mahekaup on kallim seetõttu, et sellele tootmine on töömahukam, sõnab TÜ Eesti Mahe juhatuse esimees Tiia Klein.
Mahetoodete valik Eestis laieneb, kuid suur osa tarbijaist ei ole seda valmis kõrge hinna eest ostma. Kohati tuleb mahetoote eest maksta kordades kõrgemat hinda.
Siim Kaevats teeb ettepaneku alandada mahetoidu käibemaksumäär 20%lt 5%le, et aidata kaasa mahetoidu tarbimisele ja mahepõllumajanduse kui ettevõtlusvormi populariseerimisele.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.