Põllumees on oma viljaga börsil kaubelnud juba 7-8 aastat. Baltic Agro töötas mobiilsõnumite põhise viljabörsi vahendamise teenuse välja aastal 2008.
Lepingulistele viljelejatele saadetakse igapäevaselt maailmaturu viljahinnad sõnumiga ning on põllumehe otsustada, millal, millise hinnaga ja kui suure koguse ta ära müüb. „Ühe osa vilja võib müüa juba kevadel, mil külviga pole veel alustatudki, teise osa siis, kui saak prognoositav ja kolmandiku pärast viljakoristust. Selle aasta parimad hinnad olid talvel. Ega põllumees üksi vilja müüa saa, vaja on vahendajaid, kes suuri laevu liigutavad,“ märkis Ameerikas.
Eesti viljast läheb ekspordiks umbes kolmandik. Eelmisel aastal saatis Baltic Agro teele kolm suurt, üle 70 000 tonnise lastiga eksportlaeva: kaks odra ja üks nisuga. “Eesti on alles lühikest aega olnud vilja eksportiv maa, ekspordiga alustati 2005.aastal. Meie vili liigub väikeste laevadega Euroopa piires, suurte laevadega veetakse vilja Põhja-Aafrikasse ja Araabiamaadesse. Kaks aastat oleme müünud Saudi Araabiasse kaamelisöödaks Eestimaa otra,“ rääkis Ameerikas.
Lisaks Baltic Agrole, kes vahendab Eesti ostu-müügiviljast 40-50%, on suuremad vahendajad-varustajad veel Scandagra Eesti, Avena Nordic Grain, põllumeeste ühistu KEVILI, Oilseeds Trade ja mahevilja eksportija Wiru Vili.
Seotud lood
Tänavu on üle maailma oodata suurt viljasaaki ning ilmastik on soosinud ka Eesti põllumehi.
Näiteks vaid kahe kuuga, mai ja juuni, jõuavad ligi 12 kuud kasvavad taliviljad ära kasutada ligikaudu 80 % oma kasvuks ja arenguks vajalikest toiteelementidest.
Paljude aastakümnete jooksul Nõukogude ajal püüti levitada ideoloogiat, et Eestis pole mõtet kvaliteetset vilja kasvatada. Parem olevat siin arendada loomakasvatust ja tuua odav söödateravili sisse.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?