Teraviljade koristus algas soodsate ilmaoludega, kuid selle katkestas augusti lõpu vihmaperiood. Tänaseks on ilmaolud paranenud ning teraviljade koristusega saab jätkata.
Vihmade ja kõrge õhuniiskuse tõttu on ebaühtlaseks muutunud teravilja kvaliteet. Hetkeseisuga esineb põldudel palju teraviljade lamandumist. Lamandunud viljas on terad peades kasvama läinud ja tugevasti saastunud mitmete hallitusseentega, sealhulgas ka Fusarium liikidega.
Kui terad on peades kasvama läinud, siis on halvenenud ka teravilja toiteväärtus. Teradel arenevad Fusarium ja teised hallitusseened põhjustavad vilja saastumist mükotoksiinidega. Lamandunud vili on toksiline ja ei sobi söödaks, toiduks ega seemneks. Lamandunud vilja koristamisel seguneb see kvaliteetse viljaga ja rikub nii terve viljapartii.
Praeguses olukorras soovitame koristada ainult püstist vilja ja põllul lamandunud kohad välja jätta. Koristamisel peaks kombaini heeder olema sellisel kõrgusel, kus see lamandunud vilja üles ei võta. Koristatud teravili tuleb võimalikult kiiresti sorteerida ja kuivatada 13% tera niiskuseni.
Lisainfo:
Elina Akk, Eesti Taimekasvatuse Instituut, Taimekaitse osakond, teadur, mobiil: 55646207
Heino Lõiveke, Eesti Taimekasvatuse Instituut, Taimekaitse osakond, vanemteadur, mobiil: 5101830
Seotud lood
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.