Põllumajandusministeeriumis toimus täna, 19. septembril kohtumine seakasvatajatega, kus anti ülevaade sigade aafrika katku leviku hetkeseisust Eestis, rakenduvatest tauditõrje meetmetest ning kaasnevatest piirangutest loomade ja loomsete saadustega kauplemisele.
„Eile, 18. septembril diagnoositi sigade aafrika katk Ida-Virumaal Lüganuse vallas leitud metsseal. Kuna uus leiukoht on varasemast leiukohast 220 km kaugusel, siis on põhjust arvata, et viirus on jõudnud Ida-Virumaale inimtegevuse tagajärjel,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektor Ago Pärtel. „Tuletan jahimeestele meelde, et kõikidest piirangutsoonidest kütitud metssigadest tuleb Veterinaar- ja Toiduametile teada anda ja neid tuleb uurida sigade aafrika katku suhtes.“
Kõik taudikahtlusega seotud analüüsid on jahimeestele ja loomapidajatele kehtestatud tsoonides tasuta. Loomataudi jõudmisel kodusigadeni tõrjemeetmetega (sh loomade hukkamise ja desinfitseerimise) seotud otsesed kulud loomapidajatele kompenseeritakse. Lisaks kavandatakse kompensatsioonimeedet uude maaelu arengukavasse.
„Arvestades viiruse levikut metssigade populatsioonis ja suurt ohtu kodusigadele, oleme otsustanud töötada välja uue maaelu arengukava 2014-2020 investeeringumeetme seakasvatusettevõtete karjade taastamiseks võimaliku taudipuhangu likvideerimise järel,“ ütles põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti.
Samuti on liikmesriikidel võimalik taotleda Euroopa Komisjonilt erakorralist toetust seoses kaubanduse piirangutega, mis tulenevad loomahaiguste leviku tõkestamise meetmete kohaldamisest või seoses turuhäiretega, mis on tingitud tarbijausalduse kaotusest.
Eestis on diagnoositud sigade aafrika katk kokku 8 metsseal Viljandi-, Valga- ja Ida-Virumaal, kus 8 km raadiuses leiukohtadest on määratletud taudistunud ala, kus asuvad seafarmid on intensiivse veterinaarjärelevalve all. Eesti lõunapiiril on kehtestatud puhvertsoon. Uued piirangutega tsoonid määratletakse järgmisel nädalal.
Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele
www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.
Seotud lood
Põllumajandusminister Ivari Padar ütles, et Eestis leviv Aafrika seakatk toob endaga tarbija jaoks kaasa hinnalanguse.
Veterinaar- ja Toiduamet kontrollis sigade aafrika katku leviku tõkestamiseks kehtestatud ennetusmeetmete täitmist kuu aja jooksul kõikides Eesti seakasvatustes. Kontrolli käigus registreeriti 920 majapidamises kokku üle 380 000 sea.
Valgamaal Hummulis leitud surnud metsseal diagnoositi sigade Aafrika katk. Metssea leiukohast 8 km raadiusesse jääva farmi Tulevik OÜ üks omanik Harri Tamm seakatku pärast ei muretse.
Seakatku vältimiseks rakendatud ohutusmeetmed on piisavalt turvalised, leiab Rakvere Farmid ASi seakasvatusdivisjoni direktor Mati Tuvi.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.