2004. aastal loodud piimatootmise, noorlooma- ning teraviljakasvatamisega tegelev AS Ühinenud Farmid väärtustab ettevõtte sisemist arengut, mida ettevõtte juhtide sõnul tunnetatakse iga kuu.
Käesoleva aasta saagist rääkides ütles AS Ühinenud Farmid juhatuse liige Are Selge, et piima tuleb prognooside kohaselt ühe lehma kohta 9000 liitrit aastas, teravilja saak jäi 5 tonni juurde ning raps 2,3 tonni ümber hektarilt. „Ma nimetaks seda rahuldavaks,“ kommenteeris Selge saake ning lisas: „Aga meie juures on tähtis hoopis see, et tulemus oli parem kui mullu. Ettevõtte sisemist arengut tunneme lausa iga kuu.“
Küsides, mis Ühinenud Farmidele igakuise arengu toonud on, vastas juhatuse liige, et juurutatud on professionaalset lähenemist sööda tootmisel, lehmade pidamisel ja teravilja kasvatamisel. „Oluline on kogemuste kasutamine ja juurutamine. Mõtlen siin ka teistelt, näiteks konsulentidelt saadud kogemuste kasutamist, uue teabe sisse toomist ja rakendamist.“
Millised olid sammud või tegevused, mis aitasid Ühinenud Farmidel kõige enam kasumit kasvatada? Selge sõnul mängis nende puhul kindlasti olulist rolli finantsjuhtimise korda saamine ja see, et otsuseid langetavad oma ala asjatundjad. Vaid juhtimiskogemusest ja heast ärivaistust tema sõnul põllumajandusettevõttes ei piisa. Vaja on professionaalseid majandusanalüüsil baseeruvaid otsuseid, mis on tehtud selliselt, et ettevõte ka kasumit toodaks. „Kindlasti oli soodne tegur ka normaalne piima hind ehk hind, mida sai kogu Euroopa kuni 2014. aasta kevadeni.“ Selge sõnul ei ole keskmine piima hind probleemne ka 2014. aasta lõikes aga olukord muutub keeruliseks siis, kui piima hind 2015. aastal ei muutu. „Piima omahind on praegu 30 eurosendi juures liitri eest – müügihind aga 25 eurosenti liiter. See tähendab, et põhimõtteliselt toodame iga päev kahjumit. Igal ettevõttel on sellisteks puhkudeks olemas küll puhver aga küsimus on selles, kellel on see puhver neli kuud ja kellel neli nädalat.“
Praegu asuvad Ühinenud Farmide tootmised Viljandimaal, Võrumaal ja Lääne-Virumaal. Selge sõnul oleks muidugi logistiliselt mõistlikum, kui tootmisüksused asuks lähestikku, kuid eelmise juhatuse tehtud otsuseid mõne kuu või ühe aastaga ei muuda. „Otstarbekas ei ole noorkarja piimakarjast lahus hoida. Aga kui korraldada nii, et kari on ühes kohas ja teravili teises, siis nii saab töötada küll.“ Sellest tulenevalt ongi Ühinenud Farmidel lähiaastatel muudatused ja töö ümberkorraldamine ning kulude kokkuhoid plaanis. Täpsemalt tulevikus tehtavatest investeeringutest juhatuse liige täna veel rääkida ei soovinud.
Ettevõtte järgmise aasta käekäiku mõjutab Selge sõnul kõige enam turg: „Turg otsustab nii investeerimise kui eduloo.“ Praeguses majandusolukorras Ühinenud Farmidel loomade arvu suurendamist plaanis ei ole. Rõhku pannakse igapäevase töö paremini ja efektiivsemalt tegemisele ning kulude kokkuhoiule.
TAUST Ühinenud Farmid
Koht koondtopis: 71Müügitulu 2012: 8 mln eurotMüügitulu 2013: 8,8 mln eurotPuhaskasum 2012: - 2,67 mln eurotPuhaskasum 2013: 174 753 eurotOmanik: Austrias registreeritud ECE European City Estates AG ja läbi Luiste Mõis OÜ Austrias registreeritud HPS Alpha Beteiligungs GmbHKarja suurus: ligikaudu 3000 peadTöötajate arv: umbes 100 töötajat
Seotud lood
Väätsa Agro OÜ, mis veel 2012. aasta alguses oli pankrotistumas, tõusis eelmise aasta tulemustega TOPis üheks suuremaks kasumikasvatajaks.
Anu Aida õppepäeval said farmerid teada, kuidas teha kvaliteetset põhisööta ja kuidas sellest sõltub looma tervis.
2013. aasta majandustulemuste põhjal koostatud Äripäeva põllumajandustootjate edetabeli võitis piimakarjakasvataja OÜ Vändra.
Äripäeva Põllumajandustootjate TOPi andmetel kasvatas enim käivet ehk tervelt 33,31 korda 2011. aasta kevadel startinud Põlvamaa ettevõte OÜ Tootsi Peenar.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.