Põllumees vajab suuremat läbipaistvust, kuidas kujuneb talle töötlejate poolt makstav piimahind, ütles põllumajandusminister Ivari Padar eile pärastlõunal ministeeriumis kogunenud piimastrateegia 2012-2020 töörühmas.
„Põllumehele on piimatööstused maksnud viimaste kuude jooksul seoses Venemaa impordipiirangutega toorpiima eest järjest madalamat hinda. Samas pole jaekaubanduses piimatoodete hinnad tarbija jaoks oluliselt langenud,“ ütles põllumajandusminister Ivari Padar. „See võib viidata sellele, et kaubandusketid või ümbertöötlejad on asunud põllumehe keerulist olukorda ära kasutama.“
Ministri sõnul on olnud juttu nii jaekaubanduse jõuvõtetest kui ka piimatööstuste poolt tootjatele makstavate piimarahade viibimisest. „Eesti piimasektor vajab oma konkurentsivõime säilitamiseks praegusest suuremat läbipaistvust, eriti hindade kujunemise osas,“ rääkis Ivari Padar.
Veel tutvustati piimastrateegia 2012-2020 töörühmas Maaelu Edendamise Sihtasutuse võimalusi raskustesse sattunud põllumajandustootjate abistamisel, samuti oli kõne all 2014/2015. aasta piimatootmiskvoodi ületamise vältimise võimalused.
Seotud lood
Riigikogu infotunnis vastas väliskaubandus- ja ettevõtlusminister Anne Sulling Aivar Kokki esitatud küsimusele, kuidas on edenenud uute turgude otsimine piimatoodangule olukorras, kus sellega tegelevad kõik Euroopa riigid.
Kesk-Eestisse uue suure piimatööstuse rajamise toetamiseks on põllumajandusministri Ivari Padari kinnitusel planeeritud 18 miljonit eurot.
Minister Anne Sullingu sõnul on tekkinud hea kontakt ühe Aasia suurkorporatsiooniga ning loodetavasti sõlmitakse peagi konkreetne leping.
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.