Eesti Looduskaitse Seltsi eestvedamisel valiti 2015. aasta loomaks metssiga, kelle arvukus on viimaste aastate jooksul olnud kõrgeim kui kunagi varem.
„Metssigu ei ole Eesti metsades kunagi varem nii palju olnud, kui viimaste aastate jooksul. Sigade suur populatsioon, mida ei suudeta ohjata, on probleemiks nii meil kui ka paljudes teistes Euroopa riikides,“ rääkis Keskkonnaagentuuri ulukiseireosakonna juhataja Peep Männil.
Metssea arvukuse langetamine oleks nii põllumajandusele kui ka looduskeskkonnale metssigade tekitatavate ulatuslike kahjustuste riski vähendamiseks hädavajalik. Mõõdukam asustustihedus on parem ka metssigade endi käekäigu seisukohast, sest nii ei levi võimalikud taudid, näiteks aafrika seakatk, nii jõudsalt.
Jahimeeste hinnangul oli 2014. aasta kevadel kõige rohkem sigu Lääne-Virumaal (1910), järgnevad Raplamaa (1760), Viljandimaa (1750), Harjumaa (1670) ja Pärnumaa (1500). Viimase hinnangu kohaselt on sigade arvukus veidi langenud.
2013. aasta jahihooajal kütiti Eestis kokku 20 885 metssiga. Kuigi tegemist on läbi aegade ühe kõrgeima metssigade küttimismahuga, siis on see võrreldes aasta varasemaga üle 3000 isendi võrra väiksem.
Aasta looma on Eestis valitud kolmel korral: 2013. aastal oli selleks hunt ning möödunud aastal viiger.
Seotud lood
Üldiselt võib jahipidamist pidada pigem kalliks hobiks, aga nagu teisigi hobisid, saab seda harrastada ka igaühele taskukohasel tasemel.
Täna kogunes esmakordselt keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse moodustatud uus jahindusnõukogu, et analüüsida möödunud aastal kehtima hakanud uue jahiseaduse toimimist ning arutada mõningaid ettepanekuid, mis jahindusega seotud regulatsioonide täiendamiseks on tulnud. Jahindusnõukokku kuuluvad erametsa omanike, jahimeeste, põllumeeste ja keskkonnaühenduste esindajad ning parlamendi esindaja.
Keskkonnaministeerium valmistas ette eelnõu, mis võimaldab edaspidi jahitunnistust väljastada ka plastkaardil. Ettepaneku tegid ministeeriumile Valgamaa jahimehed.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.