Eesti puuviljakasvatus on läbi aastakümnete näinud nii häid kui halvemaid aegu. Viimased kümme aastat kuuluvad kehvemate hulka. Sestap on hakatud otsima teid, kuidas madalseisust välja tulla.
Hiljuti vastuvõetud Eesti aiandussektori arengukava aastateks 2015-2020 ja maaelu arengukava 2014-2020 on kavandanud visioonid ja konkreetsed toetusmeetmed selle sektori elujõu taastamiseks ja edasiminekuks.
Selle maailma õnn ja õnnetused olla väidetavalt saanud alguse Paradiisiaia õunast. Kes ei teaks ka Tootsi ja Kiire vahelist õunakauplemist poisslapse nime otsimisel Oskar Lutsu „Kevadest“.
„Too mulle kuus õuna aga kõik nad olgu suured ja ilusad. Siis ma vaatan… , vaatan õunte pealt, kas maksab ütelda või ei.“ Toots hindas õunu niisuguse pilguga nagu oleks ta eluaja olnud õunakaupleja ja leidis, et pooled neist kuhugi ei kõlba. Kiire arust aga tõi ta parimad, mis leidis.
Isevarustuse tase languses
Punapõskseid, ilma kärnade ja ussiaukudeta õunu on unarusse jäetud koduaedades tänagi. Kuigi mõnel aastal tabab meid ka õunauputus ja vissid ripuvad isegi talv läbi puu otsas, on esmapilgu mulje meie õunakasvatuse hiilgusest rohkem kui petlik.
Nii on puuvilja-marjade isevarustuse tase, mis näitab kodumaise tootmise võimet, viimase kümne aasta jooksul olnud suures languses, jõudes 2013/2014 aastal 12%-ni (isevarustuse taseme arvutamisel lähtutakse kogusaagist ja aastasest tarbimisest) .
TNS EMOR 2013. aastal läbiviidud tarbijauuring Eesti elanike toidukaupade ostueelistuste ja hoiakute kohta näitas, et kolmveerand Eesti tarbijaist eelistab kodumaiseid toiduaineid.
Puuviljade osas on tarbija pandud lihtsalt sundseisu pakkudes talle suurtes kaubakettides enamuses importvilju, sest kodumaist kvaliteetset õuna lihtsalt ei jätku.
Arengukavaga arengusuunad paika
Aianduse arengukava näeb ette viia puuvilja ja marjaaedade kasvupind 2020. aastaks 7400 hektarini, suurendades seda 800 hektari võrra ning viies isevarustuse taseme 15%-ni. Seda ei ole küll palju aga hea seegi.
Mida siis teha, et supermarketite puuviljalettidelt ei vaataks vastu ainult Poola, Hollandi, Saksa, Prantsuse, Itaalia, Hispaania ja teiste maade tundmatute vahenditega töödeldud klantsõunad, millest mõndagi võiks aastaringi kasutada ka rekvisiitidena kipsõunte asemel teatrilavastustes?
Edumeelsemad aiapidajad ja Eesti Aiandusliit on oma ettepanekud aianduse arengukava koostamiseks teinud ning nüüd loodetakse vastuvõetud meetmetest ka puuviljaaedades tulu tõusvat. Eesti Aiandusliidu tegevjuhi Raimond Strastini sõnul on üheks kodumaise puuviljanduse taandarengu põhjuseks aiandusega tegelevate jõuliste majapidamiste arvu vähenemine. See on toimunud mitme põhjuse koosmõjul:
- doteeritud importkaup;
- madalad kokkuostuhinnad, kodumaise toote kõrge omahind;- uute efektiivsete sortide vähesus;- piiratud tootmisefektiivsus;- investeeringute nappus;- klimaatilised raskused.
Halika Õunatalus on aluseks tarbija soovid ja eelistused
Olgu kohe öeldud, et Halika Õunatalu Põlvamaal Räpina vallas kuulub mitmes mõttes erandite hulka. Alustati kümne aasta eest aianduskooli vana puuviljaaia uuendamisega. Hariti maad ja kaevati niisutuseks tiik. Käidi Euroopa mitmetes riikides uuemaid aiandusvõtteid omandamas, peale mida rakendati uuenduslikku tüvekeskset puude lõikamisviisi ja asuti testima erinevaid õunapuusorte.
Tänaseks on Kalmer ja Ille Kasvandi perele kuuluvas õunatalus nelja aia kohta 21,5 ha maad, kus 7,5 ha vanemaid puid, 7 ha madalakasvulisi - vanus 7 aastat ja 7 ha madalakasvulisi noori õunapuid. Pool maad on esivanematelt päritud, pool tuli rentida.
Nooremad, madalakasvulised aiad rõhtsaks kujundatud okstega on saagi all kaardunud nii, et õunte koristamiseks pole vaja redeliga turnida ega kaela murda. Puukesed hakkavad vilja kandma juba kolmandal eluaastal.
Kogu tegevuse käigus peetakse silmas kõige olulisemat - tarbija soove ja maitse eelistusi
Katsetusel on olnud ligi 50 õunasorti, kuid pereisa Kalmeri sõnul on seda palju. Aastaid hooldati aedu oma perega, kus lõid kaasa ka pere kõik kolm poega. Nüüd on ühest neist –Tartu Ülikooli keemikuharidusega Laurist saanud õunatalu juhataja, isa Kalmer muretseb tootmise eest. Aiandusharidusega pereema Ille aga on kohe kohal seal, kus probleemid üles kerkivad. Talus on ka üks palgaline abiline, sest töö maht talus on väga suur.
Aedadel hoitakse silm peal 20 tundi päevas.
Saak salve talgute korras
Põhiline saak koristatakse talgute korras sõprade ja õpilaste kaasabil. Kaheksa tunni jooksul suudab talguline korjata tonni jagu lauaõunu, perepoegadest välenäpud aga poole rohkem. Ka ladustamine ja hilisem turustamine käib käsitsi, sest I klassi lauaõunal ei tohi olla ühtegi muljumisplekki.
Tark majandamine toob edu
Halika õunatalu kasvatab oma aedade rajamiseks ja noorendamiseks kõik istikud ise ega käi neid laatadelt nõutamas. Seda kahel põhjusel - kvaliteet on garanteeritud ja kokkuhoid mitmekordne.
Kasvandite õunatalus osatakse ökonoomselt majandada ja raha lugeda. Isegi tuttavatele pole kombeks õunu muidu jagada, sest iga kvaliteetne õun sisaldab ju tehtud tööd ja kulutusi. Investeeringuteks on aga võetud pangalaenu, toimivad liisingud. EL Leadri abiprogrammi toel on rajatud õunahoidla ja mahlatsehh.
Noore ettevõtja toetusest jäi perepoeg kahjuks ilma, sest kõiki nõudmisi polnud võimalik lihtsalt täita, kadalipp osutus liiga ahtakeseks ja lihtsam olnuks kaamelil läbi nõelasilma pugeda.
Kalmer Kasvand on seisukohal, et õunakasvatust rajades tuleb kogu tehnoloogia ja kõik pisiasjad ükshaaval läbi mõelda ja kujundada visioon kümne aasta peale ette. „Elu võib tuua küll tagasilööke, kuid äriplaani varuvariandid aitavad neist kergemini üle saada. Halika aiad on küll igal aastal õunu täis, kuid ka nendel puudel pole katust peal ja õitsemisaja öökülmad võivad siingi kahju tekitada,“ lausus Kalmer Kasvand.
Õunakasvatajale on omaette probleemiks taimekaitse
Rohelise mõtteviisiga õilishinged ja taimetoitlased näevad sageli igas kodumaises õunas mürgipommi, tungimata tootmise ja taimekaitse nõudmiste sisusse. Halikal on mindud selles valdkonnas iga aastaga loodussõbralikumaks ja samm-sammult astutakse mahetoodangu poole. Õunapuude alused on niidetud puhtaks ja herbitsiide ei kasutata Haklikal juba ammu. Taimehaigustega on olukord keerulisem, sest kevadine õielõikaja võib kogu tulevase saagi hävitada. Kui inimene nakatub, kirjutab arst talle välja antibiootikume või muid ravimeid aga õunapuu ei saa röövikute koorma all arsti juurde minna. Kasvandi talu aedades on püütud probleeme ennetada ja erilistel juhtudel kasutatakse ainult efektiivseid pritsimisvahendeid ja võimalikult looduslähedasi lahuseid. Üks selliseid on elektrostaatilisel impulsil põhinev aiaprits, mis ei lase tõrjelahusel oksast kaugemale minna vaid püüab selle kohe kinni. Nii hoitakse kokku lahust ja kulutusi ning viiakse kahju keskkonnale minimaalseks.
Oma klienti tuleb tunda
Halika kvaliteetset lauaõuna tuntakse üpris laialdaselt. Seda viiakse hulgiladudesse ja müüakse suurtes ketikauplustes „Eesti õuna“ nime all. Stockmanis ja Nõmme turul kannavad need õunad aga „Halika taluõuna“ nime .
Võib tunduda imelik, et Kalmer ja ille Kasvand igal laupäeval ise Leevakult Tallinnasse Nõmme turule sõidavad ja oma klientidega silmast silma vesteldes kaupa pakuvad aga klientide ootus ja südamest tulev naeratus on tänutäheks pika teekonna ja aias tehtud rassimise eest.
„Need on ju meie püsikliendid ja õunakasvataja asendamatud abimehed. Tänu neile oleme kümne aastase suhtlemise ja koostöö tulemusel oma õunasortide valikut korrigeerinud ja arendanud kõrgtasemelist õunakasvatust,“ selgitas pereema Ille Kasvand.
Ka uues riiklikus aianduse arengukavas on arvatud, et otsekontaktid tarbijaga tulevad tootjale kasuks, iseasi, millist teed pidi tootja nende juurde jõuab.
Halika aedades on ka neid ubinaid, mis päris lauaõuna nime välja ei kanna. Sestap ehitatigi välja mahlatsehh ja nüüd saab maitsvat ja vitamiinirikast jooki pruukida ka nõudlikum tarbija.
Kui küsin Kalmerilt, mida ta teeks, kui oleks tema tegemine suurte asjade otsustamisel jääb ta mõttesse ja vastab: „Kui me ennast kangesti Põhjamaaks tahame pidada, võiks meie turgu pisutki kaitsta lõunamaa doteeritud õuna eest. Mäletan kuidas soomlased sõna “ kotimaine “ oma lastele juba imikueast selgeks õpetasid. Suure perekondliku pühendumuse, uusima tehnoloogia ja targalt tehtud investeeringute abil on küll erandkorras võimalik kõlvatu konkurentsiga võisteldes suurte kauplusekettide puuviljariiulitele jõuda, kuid seal püsiva kindlustunde saavutamine on üliraske ja jõukohane täna vaid vähestele,“ ütles Kalmer Kasvand. „Meie õunasortide aretajad ja algmaterjali otsijad võiksid aga Euroopa 3000 õunasordi hulgast paremaid valikuid teha, nende põhjal meie aedadesse värskemat verd tuua ja õunakasvatajate elu natukenegi kergemaks muuta.“
Halika Õunatalu OÜ numbrites
Õunaaedade alune maa 21,5 ha
Õunapuude arv 25 000 tkSaagikus kandvates aedades 9-20 tonni/haKogusaak (2014) 190 tonniMüügitulu (2014) 143 000 eurotSaagi jaotus kvaliteedi järgi:
lauaõun I klass 52 % saagist lauaõun II klass 27 % saagist tööstuslik õun 21 % saagist
2015. aastast toodetakse kvaliteetset pakendatud õunamahla. Selleks tehti investeering 150 000 eurot, saadi ka toetust EL Leader programmist.
Autor: Mati Narusk
Seotud lood
Paljud taimekahjustajad hävinevad ka külma talvega, aga selliste pehmete talvedega, nagu kaks viimast aastat on olnud, elavad paljud kahjustajad selle kenasti üle ja alustavad kohe kevadel oma tegevust. Mida siis teha?
Tööjõupuudus põllumajandussektoris ja pidev vajaduste muutumine süvendab lõhet põllumehe ning tarbija vahel, mille tagajärjeks on usaldamatus ja teineteise mittemõistmine. Seetõttu on põllumajandussektoris üha olulisem pöörata teadlikumalt tähelepanu erinevatele aspektidele.