MES kuulutati põllu- ja maamajandusliku nõustamisteenuse osutaja hanke võitjaks, kellega sõlmitakse leping aastateks 2015-2021 nõustamisteenuse osutamiseks.
„Et nõustamissüsteem oleks põllumajandustootjale abiks, on vaja tagada nii selle kättesaadavus kui ka kõrge kvaliteet. Kõige olulisem on, et põllumajandustootja saaks konsulendilt parima võimaliku nõu tootmise tõhustamiseks ja keskkonnasõbralikumaks muutmiseks – vajadusel teadlase või väliseksperdi abiga,“ ütles Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse ning teaduse- ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. „Uues maaelu arengukavas toetatakse nõustamist näiteks ka mentorluse vormis, kus tugiisikuks võib olla teine kogemustega põllumajandustootja.“
Nõustamise kättesaadavust aitab parandada muudatus rahastamissüsteemis - põllumajandustootjad ei pea enam toetust tagantjärele taotlema. Tootja maksab nõuande eest vaid omaosaluse ning toetust taotleb PRIA-st teenuse osutaja. Nõustamise kvaliteedi tagamiseks peab nõustamisteenuse osutaja pidevalt tegelema arendustegevusega, nõustajate koolitamisega ning tegema koostööd teadus- ja arendusasutustega.
Omafinantseeringu suurus sõltub nõustamisteenusest:
1. Erialase nõustamisteenuse ostmisel (nt taimekasvatus, loomakasvatus, nõuetele vastavus, põllumajandussaaduste töötlemine, töötervishoid ja tööohutus jt) on omaosalus 10 % (st toetatakse 90% nõustamisteenuse maksumusest);
2. Majandus- ja juhtimisalase nõustamisteenuse ostmisel on omaosalus 50%. Seejuures toetatakse ettevõtte äriplaani koostamise alast nõustamist üks kord maaelu arengukava programmperioodi jooksul tootja kohta;
3. Mentorlusteenuse puhul omaosalust pole, st toetatakse 100% ulatuses kuni 25 tundi kalendriaastas (kuni 50 tunni ulatuses programmperioodil) tootja kohta.
Toetust ei anta erinevate toetuste taotluste koostamiseks ega raamatupidamisteenuse osutamiseks.
2015-2020 saavad põllumajandusega tegelevad ettevõtted või majapidamised erinevates valdkondades nõustamisteenust kasutada maksimaalselt 3000 euro eest aastas. Nõuandetoetust antakse kuni 1500 eurot ühe nõustamisteenuse kohta. Hanke võitja peab osutama vähemalt 1000 nõustamisteenust aastas ning vähemalt 1800 erinevale kliendile eelarveperioodi jooksul.
Põllu- ja maamajandusliku nõustamissüsteemi loomine on Euroopa Liidus kõigile liikmesriikidele kohustuslik. Uuel Eesti maaelu arengukava eelarveperioodil 2014–2020 tuli toetatavate nõustamisteenuste osutaja valida riigihankega. Hankes osales kolm pakkujat, kellest hindamiskriteeriumite alusel osutus võitjaks Maaelu Edendamise Sihtasutus.
Otsust on võimalik vaidlustada 10 päeva jooksul. Kui otsust ei vaidlustata, sõlmitakse hanke võitjaga leping kogu maaelu arengukava eelarveperioodiks ning toetavat nõustamist on kõigil põllumajandustootjatel võimalik saada alates lepingu sõlmimisest. Eesti maaelu arengukavas 2014–2020 on nõustamisteenuste toetuseks kavandatud kokku 8,2 miljonit eurot.
Seotud lood
Käesoleva aasta aprillist kuni 19. juunini saavad kõik pindala- ja loomatoetuste taotlejad tasuta e-PRIA kasutamise juhendamist Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistuse konsulentidelt ja maakondlikest nõuandekeskustest.
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.