Inimeste keskkonnateadlikkus on maailmas tõusuteel, lisaks soovitakse süüa heamaitselist toitu - need on põhilised ostuargumendid, mis mahetoidu müüki suurendavad.
Mahetoidu turuosa maailmas on kümne aasta jooksul suurenenud üle kolme korra - 2003. aastal 21,1 miljardit US dollarit, 2013. aastal 63,8 miljardit dollarit. Paljudes maades kasv aeglustus majanduskriisi aastatel. Riikide lõikes oli kõige suuremal maheturul USAs 2012. aasta käive 28,4 miljardit dollarit (4 % USA toiduturust ja 44% maailma maheturust). Sellest 43% moodustas mahe puu- ja köögiviljade käive.
Euroopa Liit oli 2012. aastal suuruselt teine maheturg maailmas, kokkuvõttes 41%ga, mis rahalises väljenduses on 20,9 mld eurot ja aastane juurdekasv on olnud 6%. Suuremate turgudena saab välja tuua Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Itaalia. Huvitav on märkida, et kõige suurema turumahu kasvuga oli meie naaberriik Venemaa 85%, Soome oli 24% neljas.
2011. aastal müüdi Euroopa Liidus mahetooteid 19,7 miljardi euro eest. Kusjuures riigiti nelja suurema maheturu käive moodustas sellest 65% - Saksamaa 6,6 miljardit, Prantsusmaa 3,8 miljardit, Suurbritannia 1,9 miljardit ja Itaalia 1,7 miljardit eurot. Euroopa suurim maheturg Saksamaa moodustab peaaegu kolmandiku kogu Euroopa Liidu maheturust. Peamised Saksamaale eksportijad on Holland ja Itaalia ning peamisteks eksporditavateks toodeteks puu- ja köögiviljad ning kanamunad.
FiBL-AMI* andmetel on perioodil 2008 – 2011 Euroopas mahetoodete müük suurenenud 25%. Euroopa Komisjoni turuanalüüs näitab, et Euroopa Liidus ületab nõudlus mahetoidu järele selgelt pakkumist. Ka Eesti mahetoodangut müüakse teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Kõige suuremas mahus turustatakse teistesse riikidesse teravilja.
Seotud lood
Kuressaare turul on laupäeval sarja Minu köök turul raames maheliha grillimine ja barbecue küpsetamine.
Trükis „Mahepõllumajandus Eestis 2014“ annab eesti ja inglise keeles ülevaate mahepõllumajanduse arengust Eestis 2014. aasta lõpu seisuga. Ülevaatest selgub, et ligi 16% Eesti põllumajandusmaast majandatakse mahedalt.
Põllumajandusturu ebastabiilne majanduslik olukord nagu muutlikud väetise- ja teraviljahinnad ning kasvavad tootmiskulud on peavaluks igale põllumehele. Keeruline seis sunnib põllumehi rohkem arvutama ja investeeringutest saadavat kasu kaaluma. See olukord määrab otseselt taimekaitsevahendite üle otsustamise. Kuidas säästa, kuid samal ajal saada maksimaalset tulu?