Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja Urve Laidvee on veendunud, et haigus jõudis kodusigadeni inimeste – täpsemalt marjuliste – kaudu.
"Ma tegelikult olin kindel, et nagu mustikad valmis saavad, oht taudi levikuks farmidesse mitmekordistub. Saatsin vastava info ka aegsasti omavalitsustele," kommenteeris Laidvee ajalehes
Valgamaalane.
Tema teada käidi ka Hille Ossipi majapidamisest Koikkülas Valgamaal mõni aeg enne sea haigestumist metsas marjul. Laidvee paneb seetõttu inimestele südamele, et kui on mingigi võimalus, et metsal marjul käinud inimene hiljem kodusigadega kokku puutuda võib, tasuks praegu metsa minemata jätta – eriti taudialadel. Valgamaal paiknevad need Hummuli vallas, Õru-Tõlliste piirkonnas, Puka vallas ja Võru- ning Valgamaa piirialal.
Seotud lood
Uus hoop Eesti seakasvatussektorile. Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas kahes Viljandimaa ja ühes Valgamaa seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja.
Aafrika sigade katku viirusega saastunud kärbsed on siiani arvatavasti peamised kodusigade nakatajad, kirjutas jahindusteadlane Nikolai Laanetu.
Eesti suurima seakasvataja AS Rakvere Farmid, Vooru farmis avastati täna sigade Aafrika katk. Vooru farmis oli augusti alguse seisuga 2149 siga, keskmise kaaluga 70 kg.
Seakatk jõudis eile mõne kilomeetri kaugusele Baltimaade suurimast Ekseko seafarmist ning ähvardab lisaks hädatapust tulenevale kahjule ka sadade inimeste töökohti.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.