Valgamaal kogunes eile loomatauditõrje komisjon, et anda ülevaade sigade Aarika katkust maakonnas ja täpsustada võimalikud matmiskohad maakonnas.
Hetkel ei ole seakatk Valgamaal tabanud ühtegi suuremat seakasvatajat ning massilise sigade hukkamisega ei ole vaja olnud seni tegeleda, aga valmisoleku vajadus on naabrite praktikat arvestades vajalik.
Valga maavanem Margus Lepik juhtis tähelepanu teavitustöö olulisusele ning ütles, et kõige olulisem on kogukonna õigeaegne informeerimine ja igasuguste valikutepõhjendamine. „Arusaamatuste vältimiseks ja elanikkonna rahustamiseks on maakondlik loomatauditõrje komisjon kaasanud kõik omavalitsused, et tauditõrjekomisjoni otsused ning põhjendused elanikkonnani jõuaks. Samuti peavad kõik ametkonnad teadma, mis on nende täpne roll ja kes on ühes või teises olukorras vastutavaks isikuks,“ ütles Lepik.
Kohal olnud ametkondade esindajad ja omavalitsusjuhid otsustasid üksmeelselt, et parim variant seakorjuste hävitamisel on nende põletamine ja vaid äärmisel vajadusel maetakse korjused RMK kokkulepitud alale või nakatunud farmi territooriumile. Selleks kaalutakse kõiki seotud riske, sh nii taudi edasikandumise riski kui ka veekaitsega seotud aspekte. Otsuse teeb kohalik loomatauditõrje komisjon, kuhu kuuluvad nii Veterinaar- ja Toiduameti kui Keskkonnaameti esindajad. „Iga olukorra puhul arvestame hukatavate sigade kogust, farmi asukohta ning alternatiivsete võimaluste olemasolu. Ennekõike hävitatakse nakatunud sead ettevõttes Vireen. Taudikoldes hukatud sigade matmine tuleb kõne alla viimase sammuna ja seda ainult kokkulepitud aladel,“ ütles Valgamaa veterinaarkeskuse juhataja Urve Laidvee.
Seotud lood
Vastavalt loomatauditõrje seadusele § 53 lõike 3 ning Veterinaar- ja Toiduameti Valgamaa Veterinaarkeskuse juhataja Urmas Palloni ettepanekule lõpetas Valga maavanem karantiini Hummuli vallas, Aafrika seakatku haiguskoldes.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.