Veterinaar- ja Toiduamet sõlmis seakatku leviku põhjuste uurimiseks lepingu Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudiga. Lepingu alusel hakkavad teadlased andma epidemioloogilisi hinnanguid sigade Aafrika katku tekke ja leviku põhjuste kohta iga taudikolde puhul peale diagnoosi kinnitamist.
„Veterinaar- ja Toiduamet on koostöös teadlastega analüüsinud sigade Aafrika katkuga seotud riske ja võimalikke tagajärgi juba alates sellest, kui see oht Eestile lähenema hakkas ning saanud hinnalist teaduspõhist tuge taudi ennetus- ja tõrjealases tegevuses alates esimestest seakatku leidudest metssigadel,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Teadlaste kaasamine epidemioloogilisse uurimisse peab olema veelgi süstemaatilisem. Eelkõige vajame kindlat teadmist selle kohta, millised on haiguse leviku teed ja võimalused selle tõkestamiseks.“
Veterinaar- ja Toiduameti ning Eesti Maaülikooli vahel sõlmitud lepingu eesmärk on sigade Aafrika katku epidemioloogiliste andmete kogumine, uurimine ja analüüsimine, et selgitada välja taudi levikuga seotud faktoreid ning põhjuseid.
Eesti Maaülikooli veterinaarepidemioloogia professor Arvo Viltrop usub, et senisest tihedam koostöö teadlaste ja järelevalveasutuse vahel aitab leida võimalusi taudi edasise leviku tõkestamiseks. „Saame nende juhtumite põhjal teadmisi, mis on operatiivselt vajalikud, et võimalikult tulemuslikult ära hoida taudi edasist levikut Eestis. Seda infot ootavad aga ka meie kolleegid Euroopas, sest praegune olukord on uudne kõigi jaoks,“ ütles Arvo Viltrop.
Eesti Maaülikooli teadlased on Põllumajandusministeeriumi tellimusel 2011. aastal koostanud ja 2014. aastal ajakohastanud sigade Aafrika katku riskiprofiili ning andnud jooksvalt teadushinnanguid erinevate ennetavate meetmete rakendamise tõhususe kohta.
Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi teadlased osalevad ka Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt kokku kutsutud Baltimaade ja Poola teaduskoostöövõrgustikus sigade Aafrika katku epidemioloogia uurimiseks ning taudiga seotud riskide hindamiseks.
Seotud lood
Ühegi seafarmi omanik ei mõtleks oma farmi sigade teadliku nakatamise peale, selline jutt pole enamat kui kellegi pahatahtlik provokatsioon. Katk tähendab farmerile, et tema tegevus peatub kaheks-kolmeks aastaks. Mitte keegi ei asetaks ennast ise sellisesse olukorda. Pealegi kompenseeritakse katkukahjusid ainult üks kord.
HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm sõnastab meetmed, mis jätaksid meile alles arvestatava seakasvatuse ja kodumaise tooraine lihatööstustele.
Eesti põllumehed saavad uue ülitõhusa teravilja fungitsiidi, milles sisaldub tipptasemel Inatreq™ active toimeaine – keemia, mis põhineb looduslikult esinevatel mullabakteritel.