Nädala börsiuudised: piimaturu olukord paraneb jätkuvalt; Euroopa Liidu härjaliha turg on jätkuvalt raskustes; Commerzbank: nisuhinnad ei taastu, aga rapsi olukord parem; Venemaa keelab soolaimpordi sanktsioone kehtestanud riikidest; nafta hinnatõus võtab hoogu maha.
- Börs: Piimaturu olukord paraneb jätkuvalt Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Piimaturu olukord parem
kooritud piima pulbri hind
- GDT piimahindade indeks (muutus %). Allikas: GlobalDairyTrade
Euroopa Liidu härjaliha turg on jätkuvalt raskustes
Hinnad kukuvad
Commerzbank: nisuhinnad ei taastu, rapsi olukord parem
toidunisu hind
- Nisu hind Foto: Äripäev AS
Rapsi tulevik on helgem
- Rapsi hind Foto: Äripäev AS
Teistest toorainetest odavnes kakao hind 5,2 protsenti ja tonn maksis reede lõunaks 2272 dollarit. Kohvi (robusta) hind tõusis 1,1 protsenti 2000 dollarini tonnist.
Venemaa keelab soolaimpordi sanktsioone kehtestanud riikidest
Kokku mõjutab uus seadus 26 riiki. Nende riikide soolaimport ulatus selle aasta jaanuarist kuni augustini 424 300 tonnini (40,2 protsenti Venemaa koguimpordist). Venemaa valitsus tahab 2020. aastak saavutada olukorra, kus vähemalt 85 protsenti söögisoola sisemaisest nõudlusest toodetakse ise. Kõige enam kaotab sellest Ukraina – riik on sellel aastal Venemaale müünud 8,2 miljoni dollari eest soola. Holland kaotab aga näiteks 3,1 miljonit dollarit.
Nafta hinnatõus võttis hoo maha
Kuigi OPECi sõlmitud tootmismahtude kärpimise lepe pani nafta hinna rallima, on analüütikud muutunud ajapikku skeptilisemaks ning see kajastub ka hinnas. Citigroupi analüütikud kirjutavad investoritele läkitatud kirjas, et alates möödunud nädalast, mil nafta hind hüppas 55 dollarini barrelist, on see tasapisi allapoole tulnud. “Alates sellest ajast on aga klientidel tekkinud teatud ebakindlus, eriti seoses nädala lõpus toimuva OPECisse mitte kuuluvate riikide kohtumisega,” kirjutasid nad. Selle nädala lõpus kohtuvad OPECi liikmed organisatsiooni mitte kuuluvate riikidega, et arutada naftalepet, mille alusel kärbivad viimased tootmismahtu kokku 600 000 barreli jagu päevas. Samal ajal on Hiina naftaimport viimase kuu jooksul jüaani arvestuses kasvanud 13 protsendi võrra. Võrdluseks: oktoobris oli kasv vaid 3,2 protsenti. Nafta hinda mõjutavad ka USA naftavarud, mis on USA Energiaagentuuri andmeil tõusnud. Veelgi enam, agentuuri andmeil oli möödunud nädala naftavarude kasv viimase seitsme aasta suurim.
Brenti toornafta barrelihind maksis reede lõunaks 54,17 dollarit ning WTI kauples 51,17 dollari juures.
Autor: Mait Kraun, kaasautor
Seotud lood
Nädala börsiuudised: veiseliha turule annab järgmisel aastal tooni ülepakkumine; maaklerfirma: spekulandid toetavad tooraineturge ka järgmisel aastal; Euroopa Liidu nisueksport taandub; kohvi hinnad võivad tõusta ka järgmisel aastal; nafta hind tõuseb edasi.
Nädala börsiuudised: piimahinnad taandusid, aga suurt langust oodata ei ole; Baltimaade ja Euroopa nisu on külmakartlikud; Poola kanalihatoodang kasvab kiiresti; Hiina nõudlus tõstis sellel aastal sojaubade hinda; nafta hinnad stabiliseerusid, aga bensiin kallineb edasi.
2016. aasta algust iseloomustas see, et üldiselt olid meeleolud põllumajandustoormete osas väga kehvad. Nafta hind ja aktsiaturud odavnesid järsult, mis tõmbas kaasa ka teised varad. Lisaks sellele kardeti Hiina majanduse järsemat aeglustumist, mis oleks toorainete nõudlust maailmaturul vähendanud.
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.