Põllumajandusametis toimus huvipoolte esindajate ümarlaud, kus arutati Eesti seisukohti Euroopa Komisjoni poolt liikmesriikidele esitatud hormoonsüsteemi häirivate ainete määruse eelnõu osas. Eelnõu eesmärk on töötada välja üle-euroopalised teaduspõhised kriteeriumid taimekaitsevahendite koostises kasutatavate hormonaalsüsteemi häirivate ainete määratlemiseks.
- Põllumajandusametis arutati taimekaitses kasutatavate hormonaalsüsteemi häirivate ainete määrust Foto: Postimees/Scanpix
Et piirata inimtervisele kahjulike toimeainete kasutamist taimekaitsevahendites, on Euroopa Komisjon esitanud liikmesriikidele määruse eelnõu, mille eesmärk on täpsustada Euroopa Liidu tasandil kehtivat regulatsiooni hormonaalset tasakaalu kahjustavate ainete määratlemiseks. Selleks soovib komisjon seada selged kriteeriumid ainete endokriinse mõju määramiseks nii taimekaitsevahendite kui biotsiidide (sh kodukeemia) osas.
„Eesti on olnud seisukohal, et võimaliku inimtervise ohu ennetamiseks tuleb kriteeriumite sõnastamisel lähtuda ettevaatusprintsiibist,“ ütles Maaeluministeeriumi toiduohutuse ning teaduse ja arenduse asekantsler Toomas Kevvai. „Sellest põhimõttest lähtume ka edaspidi.“Kuna maailmas taimekaitsevahendite toimeainete osas ühist seisukohta ei ole, mõjutaksid Euroopa Liidu tasandil võetavad piirangud just Euroopa Liidu põllumajandustootjate huve. „Kui määrus jõustub, siis osa taimekaitsevahendeid kaob müügilt. See võib raskendada sobiva taimekaitsevahendi leidmist, mistõttu peab otsima alternatiivseid lahendusi ja rohkem mõtlema integreeritud taimekaitsele,“ ütles Kevvai. „Põllumajandusamet on kaardistanud võimalikud asendust vajavad toimeained ja ülevaade selle kohta edastatakse taimekaitsevahendite maaletoojatele.“Kohtumisele olid kutsutud Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eesti Põllumeeste Keskliidu, Eesti Taimekasvatuse Instituudi, Eesti Maaülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, SA Eesti Maaülikooli Mahekeskuse, Statera Jätkusuutliku arengu uurimis- ja praktikakeskuse, Eesti Endokrinoloogia Seltsi, Ida-Tallinna Keskhaigla Endokrinoloogiakeskuse, Eesti Talupidajate Keskliidu, Eestimaa Looduse Fondi, Eesti Rohelise Liikumise, MTÜ Balti Keskkonnafoorumi, Baltic Agro, Bayeri, Nordicu, Oilseedsi, BASF Crop Protection Eesti, Põllumeeste Ühistu Kevili, Sotsiaalministeeriumi, Terviseameti, Tervise Arengu Instituudi, MTÜ Eesti Noortalunikud ja MTÜ Noored Rohelised esindajad.HEA TEADA
• Euroopa Komisjon tutvustas taimekaitsevahendites kasutatavate hormoonsüsteemi häirivate ainete määruse eelnõud 22. juunil 2016 toimunud taimede, loomade, toidu ning sööda alalise komitee (SCPAFF) istungil.• Hormoonsüsteemi häirivate ainete teemal toimus esimene kohtumine sotsiaalpartneritega Põllumajandusametis 2016. aasta septembris. Kohtumisel jõuti ühisele seisukohale, et turule ei tohi lubada hormonaalsüsteemi häireid põhjustavaid taimekaitsevahendeid ja eelnõu sõnastus peab lähtuma ettevaatusprintsiibist.• Ettevaatusprintsiibist lähtuvalt on aine kasutamise piirangud võimalikud ka siis, kui inimeste kokkupuude ainega on väheoluline.• 21. detsembril 2016 toimus Euroopa Komisjonis määruse eelnõu neljas arutelu. Järgmine erakorraline istung toimub eeldatavasti veebruaris.
Seotud lood
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.