• 21.04.17, 10:09
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti metsa juurdekasv on stabiilne

Keskkonnaagentuur avaldas 2016. aasta statistilise metsainventeerimise (SMI) valikuuringu andmed, mille kohaselt on Eesti metsa juurdekasv olnud stabiilne ega erine oluliselt 2015 aasta tulemustest.
Eesti metsa juurdekasv on stabiilne
  • Eesti metsa juurdekasv on stabiilne Foto: Postimees/Scanpix
2016. aastal oli Eesti metsa pindala 2,31 miljonit hektarit, mis moodustab 53,09% maismaa kogupindalast (arvestades Peipsi ja Võrtsjärveta). Võrreldes 2015. aastaga on metsa pindala suurem 0,03 Mha võrra.
Metsamaal leidus enam männikuid (31,8%), kaasikuid (29,5%) ning kuusikuid (18,5%). Riigimetsa Majandamise Keskuse hallata on 1,05 miljonit hektarit (45,7% metsamaa kogupindalast), ülejäänud metsamaa kuulus teistele omanikele. 
loe lisaks
Marko Pomerants: Must valge debatt rohelisel taustal
Professor: uue metsaseadusega kaasnev paanika on valdkonnaga seotud inimestele mõistetamatu 
ERIARVAMUS: Metsapoliitika ei arvesta turismisektori vajadustega
Runo Ruubel: Petitsiooni poolt olles oled metsa vastu
DISKUSSIOON: Metsa vähe või palju?
Metsade kogutagavara on 476,0 miljonit tihumeetrit, mis on 0,9 miljoni võrra suurem 2015. aasta tulemustest. Metsade juurdekasv on 16,0 miljonit tihumeetrit, mis on 0,2 miljoni võrra suurem 2015. aasta tulemustest.
„Neid erinevusi võib pidada statistilise valimitäpsuse veaks, mitte reaalseteks muutusteks metsas,“ kommenteeris vahet Keskkonnaagentuuri metsaosakonna juhtivspetsialist Allan Sims.Eestimaa metsade osakaal on Peipsi ja Võrtsjärveta 53,09%. Metsamaal leidus enam männikuid (31,8%), kaasikuid (29,5%) ning kuusikuid (18,5%). Riigimetsa Majandamise Keskuse hallata on 1,05 miljonit hektarit (45,7% metsamaa kogupindalast), ülejäänud metsamaa kuulus teistele omanikele.Küpsete metsade pindala on langenud 511 tuhandelt hektarilt 507 tuhandele hektarile, mille erinevus on tingitud pigem statistilisest täpsusest kui lageraiete mõjust, kuid küpsete metsade osakaal majandatavates metsades on endiselt 25%.Rangelt kaitstavate metsade pindala on 277,8 tuhat hektarit, mis on 39 tuhande hektari võrra suurem kui 2015. aastal. „See muutus on tingitud kokkuleppest Keskkonnaministeeriumiga, mida nimetada rangelt kaitstavateks metsadeks. Eelmisel kuul täpsustasime Keskkonnaministeeriumiga, millised projekteeritavatest kaitsealadest tuleks nimetada juba nüüd rangelt kaitstavateks metsadeks. Need 39 tuhat hektarit on projekteeritavate sihtkaitsevööndite metsad.“ selgitas Allan Sims.Eesti puistute keskmine vanus on 55 aastat (majandatavate puistute keskmine vanus on 52 aastat), männil 73, kuusel 56 ja kasel 47 aastat (majandatavatel puistutel männil 70, kuusel 54 ja kasel 45 aastat).SMI alusel hinnatakse Eesti metsi alates 1999. aastast. SMI on valikuuring, kus süstemaatilise juhuvaliku alusel paigutatud väikese pindalaga proovitükkidel mõõdetakse ja hinnatakse metsamaa ning sellel kasvavate puude tunnuseid.2016. aastal vaadati põhjalikult üle mõõtmisandmete põhjal tuletatavate tunnuste arvutusreeglid. Suurim muutus puudutas juurdekasvu arvutamist, kus mindi kasvava metsa arvutusmudeli kasutamiselt üle konkreetsete puude kordusmõõtmiste andmetest leitavate muutuste põhisele arvutusreeglile. Käesolev uuring on teine kord, kui uue metoodikaga metsaandmed kokku võetakse. 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.12.24, 18:04
Multifunktsionaalsed Giant rataslaadurid ja 650+ tööseadet
27 aasta jooksul on TOBROCO-GIANT arenenud ülemaailmseks kompaktlaadurite liidriks, pakkudes üht kõige ulatuslikumat tooteportfelli selles valdkonnas. Ettevõtte missiooniks on pakkuda intelligentseid lahendusi, mis lihtsustavad igapäevast tegevust erinevates tööstusharudes, olgu selleks siis ehitus, põllumajandus, haljastus või omavalitsused.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele