Valio käivitas möödunud aastal lisatud suhkrute vähendamise programmi, mille eesmärgist on tänaseks suudetud täita pea kolmandik. Ettevõte plaanib talgute käigus vähendada aastaks 2020 maitsestatud jogurtite, kohupiimade ja keefiride tootegruppides lisatud suhkrute hulka kuni 30% ning kasutada toodetes aastal 2020 ca 100 tonni vähem lisatud suhkrut kui 2015. aastal.
- Valio on täitnud suhkrutalgute plaanist juba kolmandiku Foto: Meelika Sander-Sõrmus
„Oleme eemaldanud ühe aasta jooksul toodetest juba ca 35 tonni suhkrut. Kuna suutsime mitmetes toodetes vähendada lisatud suhkrute kogust korraga 30%, liigume täna talgute lõppeesmärgi suunas hea tempoga – kolmandik eesmärgist on juba saavutatud,“ kinnitas Kalbin.
Tema sõnul tõsteti jogurtites, milles lisatud suhkrute kogust korraga 30% vähendati, marjade ja viljade hulka. „Meie jaoks on kõige olulisem see, et suhkru vähendamise tulemusena ei peaks tegema kompromissi hea maitse arvelt. Seni on tagasiside olnud positiivne - kuna pakendiinfo teavitab tarbijaid sellest, et selles on märkimisväärselt vähem lisatud suhkruid, siis üldjuhul mõistetakse, et mõningane muutus maitses on samm suurema tervislikkuse suunas,“ ütles Kalbin.
Kalbini sõnul kõikide toodete puhul nii järsku suhkruvähendust teha ei saa „Peame andma inimestele aega harjuda vähemmagusa tootega. Oleme saanud ka mõningaid päringuid, milles maitsemuutust tajunud tarbijad tunnevad muret, kas maitse muutus on tingitud tootjapoolsest „optimeerimisest“ või toote kvaliteedilangusest. Seega peab lisatud suhkru kogus vähenema samm-haaval ning järjepideva põhjaliku selgitustöö saatel,“ sõnas ta ja lisas, et ettevõte tervitab tarbijate üha suuremat teadlikkust tarbitava suhkrukoguse osas ning püüdlusi piirata lisatud suhkru hulka oma menüüs.
„Samas on oluline silmas pidada, et pakenditel märgitud suhkrud tähistavad nii lisatud suhkrut kui ka tootes looduslikult sisalduvaid piima- ja puuviljasuhkruid. Ühes klaasis maitsestamata jogurtis sisaldub ca 3,5 grammi looduslikku piimasuhkrut ehk laktoosi, mille ees hirmu tunda pole sugugi põhjust ja mille kujutamine valge suhkru kuubikutena on kindlasti eksitav,“ lausus Kalbin.
Lisaks ei tohiks ära unustada, et suhkru vähendamine menüüs on vaid üks osa tervislikust elustiilist. „Meie hea tervis ja kehakaal sõltuvad väga suurel määral ka sellest, kui palju saab meie keha füüsilist koormust ning kui mitmekülgne ja tasakaalustatud on meie igapäevane toiduvalik,“ nentis Kalbin.
Seotud lood
Elustiil kergitab kaalu rohkem kui limonaad. Magusamaksu vastu võitleva joogitööstuse suunal on saadetud mitmeid kriitikanooli, millega on püütud öelda, et võitlema justkui ei peakski ja et maksuga nõustumine oleks tootjate vastutustundlik samm rahva tervise nimel.
Põllumajandussaadusi töötlev ja turustav ettevõte Scandagra Eesti soovib kõiki kliente ning koostööpartnereid lõppeva aasta puhul tehtu eest tänada ning kutsub huvilisi informatiivsetele talveseminaridele.