• 18.04.18, 10:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Fotod: Muugal peeti künnipäeva

13. aprillil tähistati Muugal künnipäeva. Künniteooriat kuulati Muuga raamatukogus, esimesed vaod künti Muuga PM põllul.
Fotod: Muugal peeti künnipäeva
  • Fotod: Muugal peeti künnipäeva Foto: Heino Laiapea
Künnipäevale oli kogunenud pea 60 noort – õpilased Laekvere Muuga koolist, Põlula koolist ja Roela koolist. Huviga kuulati Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli õpilasi, kes tutvustasid kooli põllumajanduseriala õpivõimalusi.
Kohal oli ka Eesti tippkündja Raido Kunila oma võistlustraktori ja –adraga. Tema masinat said huvilised proovida, seda muidugi kogenud kündja juhendamisel.Laekvere kooli õpetaja kündis esimese vao. Oma künnioskust näitas ka Muuga kooli VIII klassi õpilane Andres Tamm, kes on osalenud kahe aasta jooksul neljal künnivõistlusel kümnekordse Eesti künnimeistri Raido Kunila juhendamisel.
RAHVAKALENDER
Künnipäev - 14. aprillKünnipäevaks pidid kõik põllutööriistad korras ja seatud olema, sellest päevast algasid põllutööd. Esimest kündjat kasteti nagu karjastki. Hüvituseks anti märjale kündjale keedetud mune ja seasaba. Levinud oli komme, et künnipäeval tõsteti-katsuti kõik põllutööriistad läbi, et töö edeneks ja töötegija unine ei oleks. Maagilised tegevused olid suunatud viljakuse saavutamisele: viidi koorem sõnnikut põllule, künti esimene vagu.
Et järgida künnipäeva traditsioone, siis lisaks kündmisele ja traktorisõidule, pandi noored ka sõnnikut laotama, ikka käsitsi, hargiga.
Künnipäeva aitasid korraldada tehnikafirmad Väderstad ja Taure. Suur tänu abi eest ka Vinni vallavalitsusele, Muuga raamatukogule ja Laekvere Muuga koolile ning Muuga PMle.
Heino Laiapea
Kaspar Järvala künniklubi
Künnipäev
17 fotot
  • Künnipäev Foto: Heino Laiapea

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.09.24, 06:25
Võta maisitärklisest viimast
Maisi soodsa kasvuperioodi korral võib tekkida probleem, kus tärklisesisaldus silos on optimaalseks söötmiseks liiga kõrge. Seedimata tärklis vatsas ja peensooles langetab söödaväärindust, tekitades loomakasvatajale rahalist kahju.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele