Kuna suviraps on hakanud osaliselt juba õtsema ei saa ära unustada ka valgemädaniku ja kuivlaiksuse tõrjet. Vihmane ilm suvirapsi õitsemise ajal soodustab valgemädanikku nakatumise riski. Valgemädaniku tõrjest sai kirjutatud talirapsi juures taimekasvatusalastes nõuannetes nädal 21 (LINK). Siinkohal toome ära valgemädaniku tõrjeks sobivad tooted ja kulunormid: Cantus Gold 0,4-0,5 l/ha, lubatud 1 kord kasvuperioodil, Amistar Gold 0,75 l/ha (UUS!), lubatud 1 kord kasvuperioodil, Tilmor 0,8-1,2 l/ha, lubatud 2 korda kasvuperioodil, hilisem pritsimisaeg täisõitsemisel, Prosaro 1,0 l/ha, lubatud 2 korda kasvuperioodil, Propulse 0,8-1,0 l/ha, lubatud 1 kord kasvuperioodil. Üldjuhul tõrjutakse valgemädanikuga koos ka kuivlaiksust, kuigi nakatumine kuivlaiksusesse toimub hiljem, kel vähegi võimalust võib kasutada teistkordset pritsimist teise tootega nt on hilisemaks kasutamiseks lubatud Cantus Gold, Propulse ja teha kuivlaiksuse tõrje õitsemise lõpus. Suvirüpsile registreeritud tooted on: Tilmor 0,8-1,2 l/ha, Propulse 0,8-1,0 l/ha, Prosaro 1,0 l/ha. Eelnimetatud tooteid on lubatud kasutada taimede õitsemise ajal. Pritsitakse hommiku- ja õhtutundidel, kui mesilaste ja teiste kasulike putukate aktiivne lendlus pole veel alanud või on juba lõppenud.
Suviviljade haigusetõrje ja leheväetamine
Eelnevad kuumad ilmad ja praegune niiskus on viimasel nädalal suviviljade kasvu kiirendanud ning viljapead on kohe väljumas või väljunud lehetupest. Varajastel otradel ja ka mõnel pool nisudel on viljapead väljas. Loomise lõpus pritsimine (kasvufaas 59), kui viljapea on lehetupest täielikult väljunud, aitab säilitada lehestikku ja pikendada lehtede ja viljapea vastupidavust haigustele. Haigusetõrjest sai kirjutatud ka taimekasvatusalastes nõuannetes nädal 23 (LINK).
Haigustõrjega koos on hea anda ka leheväetisi. Näiteks Sakus läbiviidud katsete tulemusel pritsimislahusesse lisatud karbamiid koguses 20 kg/ha suurendas suvinisu saagikust. Samuti väävliga väetamise tulemusena paranes nisuvalgu kvaliteet mitmetes katsetes, kasutati YaraVita®Thiotrac, milles on tasakaalus nii lämmastik kui väävel. Väävlipuudus põhjustab teraviljal eelkõige nisudel saagilanguse, andes väävlit koos lämmastikuga on tulemuseks kõrgem proteiinisisaldus. Soovitame nii YaraVita® Thiotrac‘i, Hefe Doctor S või Hefe Efect S väetiseid väävlipuuduse rahuldamiseks.
Teada on, et kaalium parandab õitsemist, tugevdab taime kudesid ja on vajalik seemnete idanemisel ja viljade arenguks. Kaaliumi hea omadus on ka see, et ta muudab taimed vastupidavamaks kuivuse, haiguste ja temperatuuri suhtes. Kaaliumipuudus põhjustab terade enneaegset küpsemist ja normaalsest väiksema erikaaluga, ebaühtlasema suurusega kiduramaid terasid. Samuti on takistatud pähiku teatud osade areng, mis vähendab terade arvu pähikus. Soovitame lisada YaraTera®Krista K Plus (N 13,7%, K 38,4%) või YaraTera®Krista SOP (kaaliumsulfaat, sisaldab 41% K, 18% S). Samuti on sobilikud kõrge kaaliumiga kompleksmikroväetised nagu VivaGel 10-10-50 jt.
Mangaan ja tsink mängivad olulist rolli paljudes taime protsessides, sealhulgas soodustavad lämmastiku metabolismi ehk selle omastamist. Parandades lämmastiku metabolismi, suurendab see omakorda valkude moodustumist. Uuringud on näidanud, et mikroelemendid nagu tsink, vask, mangaan ja boor suurendavad näiteks odral tuhande tera massi. Vase ja magneesiumi lisamine paagisegusse koos fungitsiidiga on tõstnud oluliselt saagikust. Sobiv toode kasutamiseks on nt Profi Basis Plus, YaraVita®Gramitrel (sisaldades N, Mg, Mn, Cu, Zn).
Eelkõige tuleb aga positiivne mõju esile siis, kui teatud toiteainet on mullas vähe, seetõttu soovitame jälgida oma mullaanalüüse ning vastavalt sellele otsustada, millist toiteainet võiks kõige enam vaja minna. Üldise puuduse korral tasuks kasutada erinevaid kompleksmikroväetisi nii YaraVita®Gramitreli, Profi Basis Plus, VivaGel või Kristalon seeria väetiseid.
Loomise ajal saab kasutada väga laias valikus tooteid, kasutamise kulunorm sõltub sellest, kas tehakse tõrjet jaotatult või ühekordselt. Pritsimiseks kasutatavate preparaatide normid arvestada sõltuvalt taimekahjustajate spektrist, preparaadi efektiivsusest ja erinevate preparaatide koosmõjust. Sobivad tooted loomise keskpaigas kasutamiseks on nt Siltra Xpro, Ascra Xpro, Zantara, Elatus Era, Credo, Ceriax, Viverda, Librax, Prosaro, Opera N, Orius 250 EW, Epox Top, Falcon Forte jt. Et vältida resistentsuse teket, saada soodsama hinnaga, samas efektiivistada tõrjet võib kasutada segusid (tekib positiivne sünergism) Orius 250 EW 0,4-0,5l/ha+Rubric 0,4-0,5 l/ha, Orius 250 EW 0,4-0,5l/ha+ Bolt XL 0,4-0,5 l/ha, Credo 1,0 l/ha+ Rubric 0,4-0,5 l/ha jne.