• 16.10.18, 09:43
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lõhevõit Luksemburgist: Eesti sai oma tahtmise

Eestil õnnestus eilsel kalandusnõukogul suurendada lõhe püügivõimalusi Soome lahel. See tähendab, et lõhekvoodi täitumisest tingitud püügipiirangud meid järgmisel aastal ei ohusta.
Lõhevõit Luksemburgist: Eesti sai oma tahtmise
  • Lõhevõit Luksemburgist: Eesti sai oma tahtmise Foto: Postimees/Scanpix
„Kõige lihtsamalt öeldes – meie lõhekvoot Soome lahes on kogu aeg olnud üsna väike, seda tulenevalt lõhevarude halvast seisundist. Et aga meie jõupingutused lõhejõgede tervendamiseks on vilja kandnud, on lõhe arvukus iga aastaga suurenenud. See aga omakorda tähendab seda, et kvoot täitub kiiremini,“ selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler.
Lõhe satub võrkudesse enamasti kaaspüügina – olgu siis koos meriforelli, merisiia või lestaga. Kvoodi ammendumine tähendaks ühtlasi püügipiirangut ka noile.Selleks, et karm lõhepiirang teiste kalade püüdmist ei mõjutaks, tegi Eesti ettepaneku tõsta osa oma Läänemere avaosa kvoodist Soome lahte juurde. „Eestil on Läänemeres kaks lõhekvooti – avaosa oma on ligi 2000 kala ja Soome lahe oma umbes 1000. Kuna avaosa kvoodist püütakse tegelikkuses välja vaid 30% ning Soome lahe kvoot täitub juba enne hooaja lõppu, on igati loogiline võtta sealt, kus jääb üle, ning lisada sinna, kus on puudu,“ avas Kiisler lõhekvoodi tagamaid.Nii oli Eesti ettepanek tänasel kalanõukogul tõsta Soome lahe 1000-pealisele lõhekvoodile Läänemere avaosa omast 400 kala lisaks. „Nii saame järgmisel aastal kokku püüda umbes 1400 kala, millest peaks piisama, et teiste kalade püük saaks rahus jätkuda,“ tõdes Kiisler. Kui aga peaks juhtuma, et ka seegi kvoot täitub kiiremini kui vaja, siis saab teha vahetuskaupa Soomega.Keskkonnaminister lisas, et selline paindliku jaotamise ettepanek oli Läänemere ajaloos esimene, mis läbi läks. Usutavasti saame seda nüüd ja edaspidi kasutada.Lõhekvoot polnud aga ainus, mis kalandusnõukogus ära kinnitati. Muudeti ka mitmete meile majanduslikult oluliste kalaliikide püügivõimalusi. Tuleval aastal saab püüda senisest rohkem kilu (kokku 31 016 tonni) ning Liivi lahe räime (14 336 tonni). Langeb aga Läänmere avaosa räimekvoot, mis tähendab, et püüda võib 19 139 tonni. Tursakvoot jääb laias laastus samaks, sest niipalju kui idatursa kvoot langeb, tõuseb läänetursa oma.

Seotud lood

Uudised
  • 16.10.18, 09:55
Põlula kalakasvandusest asustati jõgedesse üle 170000 noorkala
Põlula kalakasvatustalitus asustas septembrikuu lõpus ja oktoobrikuu alguses Põhja-Eesti jõgedesse ning Pärnu jõkke kokku üle 171 tuhande lõhe ja siia noorkala.
  • ST
Sisuturundus
  • 27.12.24, 16:53
Baltic Vianco juht: kui sinikeel siia ei jõua, on oodata Eesti veiseliha nõudluse tõusu
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Põllumajandus esilehele