Riigimetsa Majandamise Keskus esitles tänasel rahvusvahelisel metsapäeval raamatut „Sada aastat metsa lugu“, mis toob Eesti metsade ja metsanduse ajaloo lugejateni läbi erinevates arhiivides, muuseumites ja erakogudes leiduvate fotode.
- Trükisoe metsaraamat Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Raamatu koostaja Triin Kusmini sõnul ei olnud raamatut koostades eesmärgiks juba ilmunud põhjalike ülevaadete kordamine, vaid meie metsaloo jutustamine Eestis saja aasta jooksul jäädvustatud fotode kaudu. „Raamatus esitletud piltidel elustub omaaegne elu ja meelelaad, tööd ja töövahendid, inimesed ja nende suhe metsaga,“ rääkis Kusmin.
Vanu metsandusfotosid vaadates võib näha nii mõndagi tänapäeval kummalist – kuidas sobivate karjamaade puudusel metsas loomi karjatati, 1950. aastatel nõukoguliku „looduse alistamise“ põhimõtte kohaselt metsi lennukitelt putukamürkidega pritsiti või paepealsetele metsastamiseks istutusvagusid sisse lõhati.
„Mõned probleemid tunduvad aga väga tänapäevased, näiteks 1920. aastate metsateadlaste mure toonase metsapoliitika pärast ning 1960. aastatel, matkaradade ja lõkkekohtade rajamise algusaegadel tõstatunud küsimus populaarsete metsapuhkuse kohtade liigsest tallamisest ja prügistamisest. Fotod ja nende lood näitavad, kuidas on kasvanud ja kasvatatud tänased metsad,“ lisas Kusmin.
Raamat on kummardus Eesti metsale ja metsa targalt hoidnud, kasvatanud ning kasutanud inimestele, samuti tähistatakse sellega 150 aasta möödumist esimese eestikeelse metsandusraamatu ilmumisest.
Raamatu väljaandja on Riigimetsa Majandamise Keskus ja koostaja Triin Kusmin.
Lutheri Ärimajas esitleti uut metsaraamatut. Fotod: Meelika Sander-Sõrmus
17 fotot
- Lutheri Ärimajas esitleti uut metsaraamatut. Fotod: Meelika Sander-Sõrmus
Seotud lood
Baltic Vianco on Eesti turul kaubelnud põllumajandusloomadega 18 aastat, selle aja jooksul on sektoris palju muutunud ja muutumas. Tänu usaldusväärsetele partneritele välisturgudel ja headele klientidele kodumaal on ettevõtte juht Janek Mustmaa optimistlik, kuigi Eesti lihaveiste arv on kahe viimase aastaga kahanenud 10 000 ja lammaste arv 20 000 võrra ning üle Euroopa levib lammaste ja veiste viirushaigus sinikeel.